Rezime 27. kola Prve lige FBiH: Rođeni napravili veliki korak ka BH Telecom Premijer ligi BiH

Kao što smo i najavljivali da bi utakmica u Gračanici u okviru 27. kola mogla biti odlučujuča, to se i ostvarilo, lider na tabeli mostarski Velež je ubjedljivo savladao domaću ekipu Bratstva, 0:3.

Na otvaranju utakmice Velež je zaigrao bolje, agresivnije i najbolji strijelac lige Nusmir Fajić je propustio veliku priliku za vodstvo Mostaraca. I u nastavku susreta Rođeni su bodreni svojim vjernim navijaćima nastavili u istom tempu, ali su i domaći imali priliku preko Stojanova, ali je šutirao tik pored stative.
U 23. minuti nakon loše reakcije domaće obrane, golmana Divkovića i Razića, ovaj drugi postiže autogol za veliko slavlje igrača Veleža i njihovih navijača, 0:1. U 52. minuti nakon asistencije Fajića, Ovčina povečeva prednost Rođenih, 0:2, a pet minuta prije kraja strijelac drugog gola za Velež, Ovčina postavlja konačnih, 0:3 za veliku pobjedu Veleža.

Vrlo važnu domaću pobjedu je ostvarila ekipa Goražda protiv Slavena iz Živinica, u 31. minuti Armin Kapetan je doveo domaće u prednost, 1:0, da bi stoper Vernes Islamagić u posljenjoj minuti povečao prednost domače ekipe, 2:0. U 65. minuti Omerović je svojim golom smanjio prednost Goraždana, 2:1, da bi snove Slavena o povoljnom rezultatu " srušio " Huseinspahić u 71. minuti.

Fudbaleri konjičkog Igmana su ugostili ekipu Rudara iz Kaknja i samo je pobjeda dolazila u obzir za pulene novog šefa stručnog štaba Igmana, Emira Tufeka, To su i ostvarili, Kerim Tatar je u 42. minuti pogodio za 1:1, da bi Aldin Hrvanović 11 minuta kasnije povečao prednost Konjičana, a Šubo je svojim golom u 84. minuti smanjio prednost domaćih, 2:1.

U Vitezu, kao i u Konjicu bivšem premijerligašu je bila neophodna pobjeda u borbi za opstanak u utakmici sa ekipom Orašja. Međutim, Oraški labudovi su i na ovoj utakmici dokazali da su veoma " nezgodni " kako gostujuča ekipa i golovima Mikića i Poturalića zabilježili 4 ovosezonsku pobjedu u gostima, 1:2, a gol za domaće je postigao Rovčanin. Samo su Velež i Olimpik zabilježili više pobjeda u gostima u ovom prvenstvu.

Na preostale tri subotnje utakmice slavili su domaćini, Zvijezda je savladala ekipu bihačkog Jedintva, 3:0 ( Vučić, Lukić, Vulić ), Metalleghe BSI Čapljinu, 3:1 ( Haračić, Pljevljak, Crnov, AG - Mustafić, dok je jedini gol u duelu u Novom Travniku, gdje istoimena ekipa savladala Bosnu iz Visokog, bio Hota.

Posljednji susret ovog kola je odigran u Sarajevu, gdje je Olimpik visoko porazio ekipu TOŠK - a iz Tešnja 6:1( Muminović, Jusufi, Stojanović, Milović, Džafić, Sadiković - Mujagić ) .

Rezultati:

Goražde: Goražde - Slaven 3:1 ( Kapetan 31' Islamagić 45' Huseinspahić 70' / Omerović 65' ),
Konjic: Igman - Rudar 2:1 ( Tatar 42' Hrvanović 53' / Šubo 84' ) ,
Gračanica: Bratstvo - Velež 0:3 ( / Razić 23 AG. Ovčina 52' 85' ) ,
Gradačac: Zvijezda - Jedinstvo 3:0 ( Vučić 20' Lukić 43' Vulić 62 ) ,
Jajce: Metalleghe BSI - Čapljina 3:1 ( Haračić 49' Pljevljak 52' Crnov 66' AG / Mustafić 59' ),
Novi Travnik: Novi Travnik - Bosna 1:0 ( Hota 51' ) ,
Sarajevo: Olimpik - TOŠK 6:1 ( Muminović 14' Jusufi 22' Stojanović 30' Milović 44' Džafić 63' Sadiković 80' / Mujagić 37' ) .
Vitez: Vitez - Orašje 1:2 ( Rovčanin 57' / Mikić 47' Poturalić 55' ) .

U ovom kolu postignuto je 28 golova, sudije su pokazale 37 žutih kartona, ukupno je bilo 2. 700 gledalaca, najviše u Gračanici , 1. 500.

Tabela: 1. FK Velež 27 21 4 2 71:16 67
2. FK Olimpik 27 20 6 1 54:12 66
3. NK Zvijezda 27 13 4 10 40:36 43
4. NK TOŠK 27 12 5 10 39:39 41
5. FK Goražde 27 12 4 11 42:32 40
6. NK Orašje 27 11 7 9 34:31 40
7. NK Metalleghe BSI 27 11 6 10 37:30 39
8. NK Bratstvo 27 12 3 12 31:33 39