MUSTAFA ALIKADIĆ: Mladi ljudi u konjičkom SDP-u su garancija da ovaj grad ima perspektivu

Za čitatelje portala Novikonjic.ba danas smo razgovarali i sa Mustafom Alikadićem, prijeratnim načelnikom Konjica, a danas aktuelnim predsjednikom Općinske organizacije SDP-a Konjic i kandidatom za Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine na Opštim izborima 2018. godine.

Alikadić je vrlo susretljiv sagovornik, pravi domaćin svoga grada, oženjen, otac troje djece, obrazovan, elokventan, iskusan, svestran, dobar poznavalac širih prilika u regiji, u Bosni i Hercegovini i u Konjicu, gdje je već bio uspješan gradonačelnik. Angažovan u politici od studentskih dana. Obavljao razne društvene funkcije, dokazani privrednik, kulturni radnik itd. Posljednjih 15-ak godina, prije penzionisanja bio zaposlen u Vijeću ministara BiH, kao stručno lice, gdje je stekao ogromna iskustva u saradnji sa više evropskih finansijskih institucija. Posebno je kaže, ponosan na taj dio karijere. Za sebe voli kazati – oduvijek član SDP-a.


NK: Vaše penzionerske dane zamjenili ste ponovo političkim angažmanom što je vrlo rijedak slučaj u bh. politici i u maju 2017. godine izabrani ste za novog predsjednika OOSDP Konjic. Da li ste zadovoljni radom svoje organizacije i šta bi trebalo unaprijediti?

ALIKADIĆ: Politika nikada nije bila moje zanimanje, nikada nisam bio profesionalni političar. Međutim, priroda poslova kojima sam se bavio kroz svoj radni vijek vezivala me je za politiku. Prije sadašnjeg političkog angažmana dva puta u životu nakratko sam obavljao političke dužnosti. Godinu dana prije višestranačkih izbora bio sam zamoljen od tadašnjeg partijskog rukovodstva u Konjicu, da preuzmem funkciju predsjednika Skupštine opštine Konjic, što je tada bila najznačajnija pozicija unutar organa državne vlasti u opštini Konjic.
Drugi moj izlet u politiku desio se u toku rata, 1993. godine. U Konjic je došao rahmetli Nijaz Duraković i zamolio me da pokušam revitalizirati partiju, te me imenovao povjerenikom za područje opštine Konjic.
Ovaj treći politički angažman se desio na sličan način. Pred Opštinske izbore 2016. godine nekoliko drugova mi se obratilo sa idejom da budem kandidat SDP-a BiH za načelnika opštine Konjic. Oni su tu ideju obrazlagali potrebom da se SDP u Konjicu oporavi poslije poraza 2014. godine te da im ja u tome mogu pomoći. Prihvatio sam kandidaturu i učestvovao u izbornoj utrci. Nažalost tada nismo uspjeli.

Poslije izbora 2016. godine Glavni odbor SDP-a BiH raspustio je organizaciju u Konjicu i imenovao Povjereništvo. Zadatak Povjereništva je bio da reorganizira OOSDP Konjic. U radu Povjereništva zastupao sam stav da se treba otvoriti prostor za nove ljude te smo proveli unutarstranačke izbore i konstituisali organe.
Rad organizacije uvijek može biti bolji i važno je, da organizacija ustanovi neku vrstu principa kojim će se voditi kao struktura. Ti principi obično asociraju na kadrovsku politiku i neke vrlo rigorozne kriterije, koji se moraju ispuniti, da bi se određene nadležnosti i određeni poslovi, ideja pa čak i misija jedne partije mogli realizirati.
Prije svega, mislim na dio principa koje smo mi kao organizacija pokušali inaugurirati na našoj konferenciji poslije raspuštanja SDP-a u Konjicu, a koji se odnosi na činjenicu, da bi možda bilo dobro, da se uvede princip rotacije, koji je vrlo bitan za stimulaciju mladih novih kadrova. Da se na neki način ograniči broj mandata na svim nivoima pa i u organizaciji i mislim da bi to za početak bilo dovoljno. Time se vraća angažman mladih ljudi i oni mogu kroz taj pristup zadovoljiti prije svega svoje interese, a onda dati doprinos razvoju organizacije i na kraju svojim radom doprinijeti što boljem uspjehu na izborima zbog čega i postoje političke partije.
Veoma sa zadovoljan grupom ljudi koji su izabrani da zajedno sa mnom rade i čini mi se da SDP u Konjicu može biti ponosan na taj dio aktivnosti. Meni su upravo motiv mladi ljudi koje sam sreo u ovih par godina, neki stari poznanici i prijatelji za koje znam da su vrijedni i čestiti ljudi. S tim ljudima želim da radim i da pokušam promijeniti stanje nabolje. Mislim da imam korisno znanje i iskustvo te osjećam da svi zajedno možemo doprinijeti uspjehu naše političke partije.

NK: Vi ste pripadnik one generacije koja je pola radnog i životnog vijeka provela u bivšoj državi, a drugu polovicu u ratnom i postratnom vremenu. Osjetite li nostalgiju za tim vremenima?

ALIKADIĆ: Svoj radni vijek započeo sam u jednom, za današnje uslove, velikom preduzeću. UNEVIT je brojao preko 1000 zaposlenih, a mjesečni promet je bio u vrijednosti današnjih 10.000,000 KM. Mi smo naše plate i tada zarađivali na tržištu. Neki dan sam bio u Glavatičevu i prisjetio se vremena kada smo gore otvarali robnu kuću, gdje je bilo prisutno preko 10.000 ljudi na otvorenju. Poslije rata sam radio na projektima povratka izbjeglica i deminiranja naše zemlje. Kada se osvrnem i pogledam svojih četrdeset godina unazad vidim različite periode, velike promjene i lomove. Vidim vrijeme prosperiteta (sa svim njegovima manama), vidim kataklizmu koja nas je zadesila, par godina poslijeratne nade i entuzijazma, a zatim jedno golemo razočarenje i apatiju.

NK: Šta Vas je motivisalo da se kandidujete na Opštim izborima 2018. godine?

ALIKADIĆ: Grupa ovih mlađih ljudi smatrala je, da bih ja mogao privući, kao neki broj glasova, zbog iskustva i eventualno funkcije koju obavljam u organizaciji. Smatrali su, da predsjednik organizacije treba da ima neku vodeću ulogu i u tim situacijama. To naravno nije nužno i nije ni bitno, ali ako se postavi kao takav operativni cilj onda jeste.
Međutim, za to mora postojati saglasnost svih aktera u kadrovskoj politici i u ovom slučaju je došlo do neke vrste kandidature. Ja sam na kraju to prihvatio zajedno sa svim ostalim kandidatima iz naše organizacije i evo pri kraju smo učestvovanja na ovim Opštim izborima. Naravno, uz svu euforiju koja nas je uhvatila smatramo, da ćemo uspjeti bez obzira na probleme s kojima se susrećemo i bez obzira na okolnosti u kojima djelujemo.
Ipak smatram, da bi bilo dobro, da naši građani u Konjicu prepoznaju, prije svega naše mlađe kandidate koji su dobri ljudi, pametni, obrazovani i inteligentni te kao takvi spremni preuzeti odgovornost za određene poslove.
Najbolje bi bilo, da ovu našu motivaciju pa eto i moju u krajnjem slučaju građani ocjene onako kako smatraju da bi to trebalo, ali najvažnije je da građani Konjica opredjele se između dvije mogućnosti. Jedna je 25-godišnje propadanje države BiH u svim aspektima njenog postojanja i moguća promjena u nastavku da bi se BiH eventualno izvukla iz ovakvog stanja. Valjda građani to mogu da ocjene, da li je danas njima dobro, a ako jeste neka glasaju za to dobro, a ako se vode za onim što pričaju javno i kako se ponašaju u javnom prostoru, onda očekujemo da to bude promjena i da naši kandidati dobiju najveće povjerenje od njih na ovim izborima.

NK: SDP je pripremio i ponudio građanima sveobuhvatan “Plan 10” kao obećanje i putokaz kuda namjerava povesti ovu zemlju ukoliko dobije podršku. Da li je to realno i izvodljivo rješenje?

ALIKADIĆ: Svaka ozbiljna organizacija mora imati plan onoga što namjerava činiti u budućnosti. Život je nepredvidljiv, a politika posebno. Ako tu još dodamo naš komplikovan sistem državnog uređenja, snažno prisustvo nacionalizma i šovinizma ne samo u našem društvu nego i šire, u Europskoj uniji, onda moramo shvatiti da živimo u vremenu velike neizvjesnosti.
Međutim, ako želimo napraviti promjenu nabolje, onda moramo imati plan, kao okvir unutar kojeg će se kretati svi oni ljudi koji budu učestvovali u provođenju SDP-ove politike. “Plan 10” sadrži sveobuhvatna rješenja za probleme s kojima se susreće naše društvo. SDP je partija koja je uspostavljena na vrijednostima solidarnosti, slobode, društvene pravednosti, tako da u politici kao praktičnoj i nepredvidljivoj djelatnosti pravi SDP-ovci u različitim situacijama dobro reaguju.
Evo vam primjer našeg Nermina Nikšića i priče oko namjenske industrije. Kada su mu se obratili iz Igmana sa molbom da im se pomogne, da obezbjede kreditna sredstva, da bi mogli izvršiti ugovorene poslove, Nikšić nije imao dileme šta da čini, nije mu bio potreban nikakav veliki političko-ekonomski plan.
Dakle, “Plan 10” je sveobuhvatan i odličan skup rješenja koje će SDP BiH primjenjivati i pomoću kojih će pokušati izvesti naše društvo iz krize. Da bi “Plan 10” uspio moraju ga provoditi kvalitetni i prije svega kredibilni ljudi. Da li će SDP uspjeti to učiniti zavisi od toga koliko će biti snažna i kontinuirana podrška građana.

NK: Vaša poruka građanima pred izbore koji će se održati u nedjelju, 7. oktobra 2018. godine?

ALIKADIĆ: Mi, u OOSDP BiH Konjic razumjeli smo da su ljudi najvažniji. Prilikom formiranja listi nastojali smo da otvorimo prostor za neke nove, vrijedne i sposobne ljude. Nikoga nismo isključivali, nego smo otvorili prostor na način da smo zagovarali vertikalno pomjeranje onih koji su dosad uspješno branili i provodili politiku SDP-a. Koliko smo u tome uspjeli građani mogu procijeniti.
Kandidati ispred OOSDP BiH Konjic predstavljaju kvalitetan skup ljudi.
Dakle, među tim ljudima ima ljekara, pravnika, inžinjera, ekonomista, prosvjetnih radnika, univerzitetskih profesora, mladih, seniora, radnika, nezaposlenih, žena i muškaraca koji su sposobni kvalitetno raditi na promjeni stanja u našoj domovini Bosni i Hercegovini.
Zato pozivam sve građane, da u nedjelju 7. oktobra podrže naše kandidate na listama. Potrebno je snažno podržati Nermina Nikšića i Denisa Bećirovića kako bi nastavili razvijati BiH i štitili njenu suverenost.

Fotografija SDP Konjic.

Portal Novikonjic.ba želi našem sugrađaninu puno sreće i uspjeha u daljem radu i predstojećim Opštim izborima u BiH.

Novikonjic.ba

ocijeni
(1 glas)