DRŽAVA TO SMO SVI MI: Volonteri, Civilna zaštita i policija pomagali u zbrinjavanju putnika sa Ivan-Sedla – jutros deblokiran M17

FOTO: Novikonjic.ba FOTO: Novikonjic.ba

Konjički volonteri iz VIPK-a, Civilna zaštita općine Konjic, Gorska služba spašavanja i mostarski volonteri iz Udruženja “Zajedno za naš grad”, bili su sinoć uključeni u podijeli lanč paketa i zbrinjavanju putnika koji su se zadesili u koloni automobila na magistralnoj cesti M17 na planinskom prevoju Ivan-Sedlo na području općine Konjic.

“U večernjim satima (dana, 28.02.2018. godine) pripadnici Službe za civilnu zaštitu i vatrogastvo Općine Konjic zajedno sa pripadnicima GSS Konjic bili su angažovani u podijeli lanč paketa i zbrinjavanju putnika koji su se zadesili u koloni automobila na magistralnoj cesti M17 na planinskom prevoju Ivan-Sedlo općina Konjic. Također kao obezbjeđenje u održavanju reda i mira angažovani su pripadnici PU Konjic.”, saopćeno je iz Civilne zaštite Konjica.

Fotografija Službe Civilne Zaštite Konjica.

Mostarski volonteri iz Udruženja “Zajedno za naš grad” uključili su se u ovu humanu akciju.

“Svjesni da građani koji protestuju kao i oni koji su ostali u koloni od tunela Ivan do Konjica se nalaze na -15 stepeni, a posebno ljudi koji su krenuli na put, nisu nista krivi, a našli su se u bezizlaznoj situaciji bez vode, hrane itd. Djelujemo hitno, jer ovi koji protestuju i oni koji su zaglavljeni su nas narod, a nas politika ne zanima. Krenuli smo sa sendvičima, pitama, sokovima, vrućim čajem da hitno ljudima podjelimo, ljudi su zaglavljeni u autima, autobusima kao i borci, želimo da pomognemo. Hvala U.G. Volonteri Konjičke regije koji su nam pomogli na onakoj hladnoći da dijelimo sve što smo ponijeli.”, izjavio je Nermin Mehić, predsjednik Udruženja “Zajedno za naš grad”.

“Ekipa iz Udruženja VIPK večeras obišla blokirani prevoj Ivan-Sedlo sa ciljem da sagleda mogućnost da se pomogne sa obezbjeđenjem toplih napitaka, sendviča, vode i slično osobama koje se nalaze na pomenutom prevoju. U pitanju su prvenstveno bila djeca, zatim trudnice, bolesne osobe kao i borci koji protestuju. Našim obilaskom terena u 23:30 h uvjerili smo se da uopšte nema djece, niti trudnica, nit bolesnih osoba, a bili smo i sa borcima. Kasnije sa ekipom iz Udruženja Zajedno za naš grad, odnosno našim kolegama volonterima iz pomenutog udruženja iz Mostara ponovo oko 1:30 h otišli smo na lice mjesta i svakom ko je htio podijelili toplu kafu, tople friške pite kupljene u pekari Centar u Konjicu i sendviče. Nismo pravili razliku ko je borac, a ko ne, svi su bili u nevolji, a borci pogotovo o čemu je i apsurd pričati. Naša misija i naš nijet su bili da pružimo pomoć u tom obliku i to smo časno i ponosno obavili i napustili teren u 3:30 h sa kolegama iz Mostara i ovim putem im se neizmjerno zahvaljujemo.”, rekao je za portal Novikonjic.ba, volonter, Mustafa Kurtić, učesnik akcije i član Upravnog odbora VIPK-a.

U trenutku javljanja uživo reporterke N1 televizije sa lokacije Ivan sedlo jutros u 8:15 sati došlo je do deblokade puta Sarajevo - Konjic, nakon što je postignut dogovor demobilisanih boraca i pripadnika policije.

Fotografija Službe Civilne Zaštite Konjica.

"Želim se zahvaliti i FUP-u na podršci. Našli smo kompromis sa borcima, deblokirat ćemo put bez sile.", kazao je načelnik PU Konjic za N1 te dodao, da je postignut dogovor uz razumijevanje cijeneći demonstrante.

“U našem gradu postoje plemeniti ljudi, građani, istinske patriote, uvijek spremni pomoći onima koje nevolja pritišće i to su i sinoć dokazali. Mene je lično impresionirala i brza reakcija nadležnih iz općinske Službe civilne zaštite, a pohvaljujemo i prijatelje iz GSS Konjic na koje se građani u potpunosti mogu osloniti za podršku i pomoć.”, kratko je izjavio za portal Novikonjic.ba, Adis Muhibić, predsjednik konjičkih volontera.

Fotografija Adisa Muhibica.

U Konjicu, a posebno u ovom poslijeratnom periodu svima nama ljudska solidarnost nameće se kao imperativ. Redakcija pohvaljuje humanost i pravovremenu reakciju nadležnih iz općine Konjic te im ovom prilikom srdačno čestitamo Dan civilne zaštite, a svim građanima širom Bosne i Hercegovine čestitamo 1. mart Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

VEZANA VIJEST: http://novikonjic.ba/index.php/bih/item/4388-blokada-u-bradini-konjicki-volonteri-alarmirali-civilnu-zastitu-da-pruzi-pomoc-djeci-i-putnicima-na-prevoju-ivan-sedlo

Novikonjic.ba

ocijeni
(1 glas)