DruštvoHercegovinaMagazinVijesti

Osječki air tractor gasit će požare iz zraka na području Hercegovine

Grad Mostar uime Aerodroma Mostar i kompanija Air Tractor iz Osijeka potpisali su u ponedjeljak u Mostaru ugovor prema kojem će ta osječka firma biti zadužena za zračno patroliranje, početno otkrivanje i gašenje požara iz zraka na području Hercegovine.

Prema riječima gradonačelnika Mostara Maria Kordića, riječ je o potpisivanju ugovora o iznajmljivanju air tractora za protivpožarnu sezonu u ovoj godini, koji će biti stacioniran na Aerodromu Mostar.

– Siguran sam da će to povećati kvalitetu i pomoći našim profesionalnim vatrogasnim jedinicama da se lakše nose sa požarima u ovoj sezoni kako bi smanjili štetu koju izazivaju takvi požari. Mislim da je jedan od bitnih uzroka tragedije u Jablanici požar od prije dvije godine kada je upravo to područje na kojem se desila tragedija kompletno izgorjelo. Na ovom projektu radimo dosta drugo i pokazali smo da Mostar može predstavljati lidera u regiji – poručio je gradonačelnik Kordić.

Mostarski aerodrom oformio poseban odjel

Direktor Aerodroma Mostar Marko Đuzel naglasio je kako je mostarski aerodrom oformio poseban odjel – Centar za gašenje požara iz zraka i interventno zrakoplovstvo, koji će biti zadužen za administrativni dio posla, a jednim dijelom i tehnički, odnosno za smještaj aviona, posade, mehaničara i svega potrebnog za gašenje požara iz zraka.

Što se tiče operativnog dijela, dodao je kako će Civilna zaštita Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) biti zadužena za strukovni dio upravljanja situacijom na terenu.

– Aranžman za patroliranje i gašenje požara iz zraka potpisan je za period od 1. juna do 1. oktobra ove godine sa mogućnošću produženja, a procjenjuje se da će troškovi ove prve godine biti negdje između 500 hiljada i 550 hiljada eura – kazala je Đuzel.

Projekt su financijski podržali Ministarstvo prometa i komunikacija Federacije BiH te Hercegovačko-neretvanski, Zapadnohercegovački i Hercegbosanski kanton.

Zatvaranje finansijske konstrukcije

– U ovaj projekt smo ušli sa 150 hiljada maraka od Civilne zaštite Mostara, Hercegovačko-neretvanski kanton izdvojio je 250 hiljada maraka, podršku su obećali i Hercegbosanski i Zapadnohercegovački kantona od po nekih 150 hiljada maraka, dok je Federalno ministarstvo prometa i komunikacija podržalo ovaj projekt s 400 hiljada maraka, tako da smo negdje u par posto da zatvorimo ovogodišnju finansijsku konstrukciju – doda je direktor mostarskog aerodroma.

Govoreći o važnosti ovog projekta, direktora Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNK Eugen Ćubela istakao je kako od ukupnog broja svih požara u Federaciji BiH, njih 60 posto otpada na Hercegovačko-neretvanski kanton.

Naglasio je kako će se letjelica za gašenje požara koja će biti stacionirana u Mostaru, a koja će djelovati na području Hercegovačko-neretvanskog, Hercegbosanskog i Zapadnohercegovačkog kantona, koristiti po komercijalnim uvjetima za intervencije na drugim područjima Bosne i Hercegovine koja nisu učesnici projekta.

– U Operativnom centru bit će uposlen stručni tim koji će biti na raspolaganju 24 sata i koji će zaprimati zahtjeve za gašenje požara letjelicom koja će u vrlo kratkom vremenu, od 15 do 20 minuta, moći djelovati na prostoru svih kantona koji su uključene u projekt – ustvrdio je Ćubela.

faktor.ba

Slični članci

Back to top button