Kocka u Konjicu: Pošast koja prijeti budućnosti grada

U srcu Bosne i Hercegovine, smješten uz prekrasnu rijeku Neretvu, nalazi se Konjic. Ovaj grad, poznat po svojoj bogatoj povijesti i prirodnim ljepotama, suočava se s ozbiljnim problemom – prekomjernim kockanjem.
Prema podacima Porezne uprave FBiH za 2024. godinu, u Konjicu je u kladionicama uplaćeno 15,7 miliona KM, što je 4% manje nego prethodne godine. Međutim, i dalje se radi o ogromnoj količini novca, a Konjic je samo jedan od gradova u BiH u kojima je kockanje rašireno.
Kockanje je postalo toliko uobičajeno da se na gotovo svakom koraku mogu vidjeti kladionice, a mnogi građani, uključujući i mlade, postali su ovisni o kockanju. To ima ozbiljne posljedice za pojedince, porodice i cijelo društvo. Ljudi gube novac, upadaju u dugove, a često se suočavaju i s problemima u vezama i na poslu.
Zapanjujuće zvuči podatak, da mještani Konjica u 30 sportskih kladionica uplaćuju oko 43.000 KM, dnevno! Ovaj problem zahtjeva hitnu akciju svih segmenata društva i kreiranje programa prevencije.
Potrebno je podići svijest o štetnosti kockanja, posebno među mladima. Također, treba pojačati nadzor nad kladionicama i osigurati da se poštuju zakoni. Uz to, važno je pružiti pomoć i podršku osobama koje se bore s ovisnošću o kockanju.
Ključna ideja univerzalnog preventivnog programa jeste djelovati prije nego se rizično ponašanje manifestira.. Iako zakonom zabranjen rad kladionica na udaljenosti manjoj od sto metara od škola i vjerskih objekata u praksi se to skoro i ne primjenjuje. Iako ovo jeste veliki problem, prof. dr. Neven Ricijaš, jedan od autora Programa u Hrvatskoj, naglasio je da ne treba zanemariti ni online kockanje koje će se povećati u narednom periodu.
Ricijaš dalje navodi da su online kockanju više sklonije žene za razliku od muškaraca koji su skloniji kockanja u kockarnicama i kladionicama. Ovisnost o kockanju, za razliku od ovisnosti o psihoaktivnim supstancama, je skrivena ovisnost i nažalost, vrlo često se kasno otkrije problem, a 10 posto populacije koja počne kockat će razviti i ovisnost.
Marko Romić, specijalista traumatske psihologije koji svakodnevno radi sa ovisnim osobama ističe da patološki kockari uvijek kriju svoj problem. Supruge, majke, kćerke su te koje najčešće traže pomoć za svog bližeg člana, a u zadnje vrijeme se povećao i broj žena koje prijavljuju ovisnost o kockanju.
Kockanje nije samo problem pojedinaca, već i cijelog društva. Zbog toga je važno da se svi uključimo u rješavanje ovog problema. Samo tako možemo zaštititi naše porodice, prijatelje i budućnost našeg grada.