BiHDruštvoMagazinVijesti

Gorjela utičnica u Mostaru: Evo što napraviti kada vam se to dogodi

Od 21:05 do 21:45 sati u subotu gorjela je utičnica u Ulici Gojka Vukovića u Mostaru, stoji u izvještaju Operativnog centra civilne zaštite HNŽ.

Nažalost, ovaj slučaj nije iznimka.

Prevencija

Većina električnih požara uzrokovana je neispravnim električnim utičnicama ili istrošenim utičnicama koje nisu pravilno uzemljene, prenosi Vatrozaštita.

Kako utičnice i prekidači postaju stariji, ožičenje iza njih se također troši, a žice se nanižu oko toga koje olabave prekovremeno i potencijalno mogu puknuti i uzrokovati požar.

Trebali bi koristiti osigurače i prekidače za prekidanje struje jer je to jednostavan korak koji bi trebao zaustaviti požar od spoja nastalog od strujnog udara.

Ako razvodna kutija počne da varniči ili se zapali neka žica, utičnica, onda gašenje struje na električnom sistemu je prvi, najbolji korak koji može da se poduzme. Ako izvor vatre samo varniči ili se vatra nije raširila, ovaj korak je možda dovoljan da se ugasi požar.

Ne dirajte kablove

Trebali bi isključiti struju u kutiji sa osiguračima, umjesto da isključujete kablove iz utičnica.

Ako problem potiče od uređaja ili žica nemojte isključivati utikač uređaja. Električni problem koji bi se mogao pojaviti također bo mogao dovesti do strujnog udara.

U slučajevima kada se zapale elektro instalacije najefikasniji medij za gašenje požara jeste CO2.

Ako ste u mogućnosti, preporučljivo je da sebi nabavite CO2 vatrogasni aparat.

Alternativno, možete koristiti pokrivač za gašenje požara, ali ovaj korak je primjenjiv samo ako ste uspjeli potpuno isključiti struju.

Čak iako je vatra ugašena, trebali biste pozvati vatrogasce.

Tinjajući predmeti se mogu ponovo zapaliti, a vatrogasci će biti u mogućnosti da izoliraju i otklone sve rizike.

bljesak.info

Slični članci

Back to top button