BiHHercegovinaJablanicaKonjicVijesti

Stigao nalaz vještaka, no sve i dalje pod velom tajni: Upozorenje na mogućnost ponovnih poplava u Jablanici

Pitanje sigurnosti mještana Donje Jablanice i dalje je neizvjesno, a briga o budućnosti svakodnevno opterećuje tamošnje stanovništvo. Sve radnje oko kamenoloma su i dalje pod velom tajni, a nadležne institucije ne dijele informacije.

Tužiteljstvo Hercegovačko-neretvanskog kantona potvrdilo je za BHRT da su zaprimili nalaz sudskog vještaka geodetske struke, no više informacija nije poznato. Tek tri mjeseca nakon poplava u Donjoj Jabalnici, u kojima je smrtno stradalo 19 osoba, nadležne institucije dobile su preliminarni izvještaj Federalnog geološkog zavoda.

U izvještaju se upozorava na mogućnost ponovnih katastrofalnih poplava zbog čega je nužno poduzeti konkretne mjere zaštite. Sigurni za život? Završna faza toka, koja se odnosi na depoziciju mobiliziranog materijala, detaljno je opisana kroz analizu naslaga u depozicionim zonama, s posebnim naglaskom na njihov utjecaj na naselja i infrastrukturu.

U ovom dijelu izvještaja pružena je procjena količine deponovanog materijala, zajedno s analizom distribucije tehogenih blokova u proksimalnoj depozicionoj zoni. Procjena sigurnosnih uvjeta u slivu Donje Jablanice ukazuje na relativno stabilizirano stanje u kratkoročnom periodu. Erozioni procesi tijekom posljednjeg toka uklonili su značajan dio erodabilnog materijala iz tranzitnih zona i područja kamenoloma, čime je poboljšana hidraulička funkcionalnost kanala.

Ovo smanjuje vjerovatnoću ponovnog pokretanja debritnog toka u kratkom periodu. Međutim, dugoročna procjena stabilnosti terena ukazuje na postojanje rizika od periodičnih debritnih tokova, što je karakteristično za geološku historiju ovog područja. Bez sistemskih mjera zaštite pojedina naselja se ne mogu smatrati sigurnim za život, navodi se u izvještaju.

Ipak, određenu funkcionalnost većina naselja može zadržati, ali uz mjere zaštite. Izostanu li, kažu geolozi, pogođeno područje dugoročno ostaje u zoni visokog rizika. Predlažu postavljanje rešetkastih brana koje zadržavaju krupni materijal. Zona sa visokim rizikom ”Izdvojena je zona sa vrlo visokim rizikom, dakle to je zona neposredno nakoln ulaska debritnog toka u naselje donje jablance pa do pruge odnosno do propusta i do željezničke stanice.

Preporuka za tu zonu je da bude trajno isključena iz naslejavanja dok je su drugo područje ispod pruge i dalje u visokoj zoni rizika kao i područje oko dzamije, ali bi ono moglo biti naseljenmo ako se implementiraju aktivne mjere zaštite u zoni iznad naselja”, navodi Vedad Demir, direktor Federalnog zavoda za geologiju. I dok se čekaju konkretne mjere zaštite, mještani su u sztahu i panici.

Ni lokalna zajednica nema konkretne informacije o sigurnosnoj situaciji. ”Hožemo li mi imati ovdje uvjete za normalan život, kad će se to otvariti, hoće općina sudjelovati u svemu tome pošto trenutno narod je obavio najviše posla u Donjoj Jablanici i sada očekujemo da nadležne službe stvore nama uvjete za život”, pita mještanin Donje Jablanice Smail Maslo. ”Ja vise ne mogu znati ovo je samo prebacivanje lopte s jednih na druge mi kad kazemo u našoj lokalnoj zajednici u kojoj imamo zaista i neku komunikaciju sa njima nemamo nikakvu sem preko medija”’, govori mještanka Ćamila Imamović.

Nalaz zaprimljen ”Mi smo već pokrenuli neke aktivnosti kao općina jablanica u suradnji sa geološko rudarskim odnosno geološko gradjevinskim rudarskim fakultetom u Tuzli kako bismo mi pokušali kao općina Jablanica doći do tih procjena sigurnosti i tehničkih rješenja za naša područja koja su stradala kako dakle za D. jablanicu tako za Zlate tako isto i za Mirke”, navodi Emir Muratovi, načelnik Jablanice.

Tužiteljstvo Hercegovačko-neretvanske županije potvrdilo je za BHRT da su zaprimili nalaz sudskog vještaka geodetske struke, te da je stalnom sudskom vještaku geološke struke izdata naredba za poduzimanje potrebnih radnji, s posebnim naglaskom na ulogu kamenoloma na toj lokaciji.

Cilj je utvrditi potencijalnu odgovornost fizičkih lica i tvrtke Sani d.o.o. u odronu kamenoloma.

Bljesak.info

Slični članci

Back to top button