DruštvoHercegovinaMagazinNVOVijesti

„16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“

Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru i TPO Fondacija u okviru projekta UNIGEM, u okviru obilježavanja kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“, u periodu od 26. novembra do 10. decembra 2024. godine realizuju nekoliko predavanja, radionica i diskusija sa ciljem edukacije nastavnog i nenastavnog osoblja, kao i studenata i studentica o rodnoj ravnopravnosti i rodno zasnovanom nasilju.

Otvaranje kampanje, te prvo u nizu predavanja o temi „Rodna ravnopravnost“ uz diskusiju održala je prof. dr. Rebeka Kotlo, koordinatorica projekta UNIGEM za Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru, za studentice i studente, u utorak na Pravnom fakultetu Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru, a u svrhu unaprjeđenja znanja i podizanja svijesti o značaju i poštivanju rodne ravnopravnosti, prevenciji i sankcionisanju rodno zasnovanog nasilja i počinitelja nasilja te ostvarenju prava žrtava rodno zasnovanog nasilja.

Tokom predavanja i diskusije posebna pažnja posvećena je i međunarodnom i bosanskohercegovačkom pravnom okviru i djelovanju u praksi u oblasti rodne ravnopravnosti te zabrane diskriminacije, posebno na osnovu spola, rodnim predsrasudama i stereotipima te rodnim stereotipima u pravu. Također, tokom otvaranja kampanje i predavanja sa diskusijom ponuđen je i osvrt na realizaciju UNIGEM projekta i Plana rodne ravnopravnosti na Univerzitetu „Džemal Bijedić“ u Mostaru.

Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru i Transkulturalna psihosocijalna obrazovna fondacija (TPO), prema potpisanom Memorandumu o saradnji, provode projekat “Uvođenje rodno osviještenih politika u visoko obrazovanje“ (University and gender mainstreaming (UNIGEM)” uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, sa ciljem prevencije i borbe protiv rodno zasnovanog nasilja, diskriminacije i seksualnog uznemiravanja te osiguranja integriteta i kvaliteta u visokom obrazovanju.

Projekat UNIGEM implementira Transkulturalna psihosocijalna obrazovna fondacija (TPO) u partnerstvu sa 19 univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, uključujući i Univerzitet “Džemal Bijedić” u Mostaru. UNIGEM projekat predstavlja stratešku opredijeljenost univerziteta da uvođenjem rodne perspektive osiguraju rodnu ravnopravnost i siguran ambijent za nastavnike i nastavnice kao i studente i studentice na univerzitetima u Bosni i Hercegovini i regiji.

TPO Fondacija, zajedno s partnerima UNIGEM projekta i u saradnji sa 19 univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, realizuje ovogodišnju kampanju “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” koja traje od 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. decembra, Dana ljudskih prava, simbolično povezujući borbu protiv rodno zasnovanog nasilja sa zaštitom osnovnih ljudskih prava.

Zašto je ova kampanja važna?

Rodno zasnovano nasilje (GBV) prisutno je u svim društvima i institucijama, ali često ostaje neprepoznato ili se zanemaruje dok femicid raste iz dana u dan. Prema globalnim istraživanjima, jedna od tri žene tokom života doživi neki oblik nasilja. Ovo nije samo individualni problem već društveni izazov koji zahtijeva sistemski odgovor. Kampanja “16 dana aktivizma” započeta je 1991. godine i danas okuplja preko 180 zemalja i hiljade organizacija koje djeluju na lokalnom, nacionalnom i globalnom nivou kako bi osvijetlile razmjere ovog problema i potaknule konkretne promjene.

Šta smo do sada postigli?

U okviru UNIGEM projekta, u protekle tri godine TPO Fondacija, u saradnji sa 19 univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, među kojima je i Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru, postigla je značajne rezultate:

• Organizovano je više od 300 događaja, uključujući radionice, panele, debate i umjetničke performanse, kroz saradnju sa 19 univerziteta u regiji;
• Organizirane su tri Zimske i dvije ljetne škole za studente/ice i nastavno osoblje;
• Pripremljeno je sedam silabusa o rodnoj ravnopravnosti za integraciju u nastavne planove i programe.;
• Prevedeno je pet publikacija kao dodatna literatura za univerzitete;
• Publicirana je i promovirana studija o rodnoj ravnopravnosti i rodno zasnivanom nasilju;
• Publicirana je i promovirana studija o menstrualnom siromaštvu;
• Organizirane su kampanje 16 dana aktivizma;
• Educirani su predstavnici/e policije, sudova, tužilaštava i državnih službenika/a.

Ovogodišnja kampanja, pod sloganom “Podržimo žrtve i preživjele”, usmjerena je na osvještavanje, edukaciju mladih, ali i pružanje konkretne podrške osobama koje doživljavaju nasilje, saopćeno je sa Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru.

(Mostarski.ba)

Slični članci

Back to top button