Šta uraditi prilikom spašavanja iz vozila u vodi; Prelić: Panika je najveći neprijatelj
Mirzet Sarajlić, sudski vještak saobraćajne struke, i Mehmed Prelić, instruktor za spašavanje iz vozila u vodi i spašavanje iz brzih voda, govorili su za N1 o tome šta je potrebno imati u vozilu u cilju prevencije nesreća i šta prvo uraditi ako automobil upadne u vodu.
Sarajlić je kazao da se svaka vožnja treba detaljno planirati i posebno voditi računa o vremenskim prilikama.
– Ako vidimo da će nas tokom putovanja pogoditi neka kiša ili poplave, pametno bi bilo odgoditi to putovanje. U svakom slučaju kreirati i rute koje će biti manje rizične u ovom smislu – dodao je Sarajlić.
Mehmed Prelić, instruktor za spašavanje, podsjetio je šta je u slučaju potencijalne nesreće dostupno putnicima u automobilu te kako se ponašaju.
– U svakom slučaju prvo pogledati stranicu BIHAMK-a i provjeriti stanje na putevima. Uglavnom, za vozilo postoje alati kao što je safety pen koji ima ulogu za razbijanje i sječenje stakala. Iz iskustva prilikom vađenja automobila iz vode i u komunikaciji sa ljudima koji su uspjeli preživjeti, oni se većinom ne sjećaju niti kako su izašli niti kako su preživjeli. U naletu adrenalina vjerovatno su otvorili prozor i razbili staklo – istakao je.
Pojasnio je da je najvažnije ostati smiren u slučaju bilo kakve neprilike.
– Osnovno je ostati smiren. Potrebno je pokušati ostati što mirniji i svi potezi koji se rade da budu smisleni i planski, a ne ishitreno. Svi mi znamo da ne možemo otvoriti automobilska vrata kada smo pod vodom. Bitno je ostati smiren, pokušati prerezati pojas. Alati za gašenje požara nisu obavezujući za sva putnička vozila. Potrebno je predvidjeti situacije i osigurati se alatom. Poruka vozačima: Unaprijed napraviti plan u slučaju šta ako se nešto takvo desi – dodao je.
Pojasnio je i koja je razlika kada se automobil nalazi u plitkoj ili dubokoj vodi u slučaju nesreće.
– Vozilo kada se nalazi u plitkoj vodi koja je pokretna, tu nam djeluju sile kao što j bočna, sila trenja i težina motora i sama sila uzgona vozila. Automobil koji se nalazi u plitkoj vodi i u njega udara voda, ono će se početi pomjerati. Ako je sila trenja u vodi, može se desiti da će automobil kliziti ili će doći do prevrtanja.
Kada je u pitanju duboka voda, auto koje tu padne, trebalo bi plutati 30 sekundi do minutu i onda će završiti na krovu i doći će do dezorijentacije putnika u vozilu. Za razumijevanje sile koja djeluje na vozilo, bitno je napomenuti da sila vode djeluje po kvadratnim zakonima – istakao je.
Naglasio je da je panika najveći neprijatelj.