Na sjednicama Zastupničkog i Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine sve češće se mogu čuti zamjerke federalnih parlamentaraca zbog neprisustvovanja federalnih ministara sjednicama. Upućene su kritike i onim minstrima koji su češće na sjednicama, ali koji ne mogu istrpiti kritike pa znaju i “mršnuti” parlamentarce, ponašati se bahato.
Posljednjih dana u Federaciji je “potraga” za federalnim ministrom zdravstva Nediljkom Rimcem, zbog mnogobrojnih problema u zdravstvu.
Zastupnici su direktno birani od građana
– Ministar Rimac mislim da je bio u Parlamentu FBiH jednom. Zaista ne vidim čemu ta samozatajnost, da li je to neki stil vođenja ministarstva da se ne pojavljuje, da niko ne zna ko je, šta radi, taj minimum transparentnosti. To generalno nije dobro. Federalno ministarstvo zdravstva spada u neka tri-četiri najvažnija ministarstva i zaista evo ja sam se i zabrinuo zašto ministar ne dolazi na sjednice – govori Admir Čavalić, predsjednik Kluba zastupnika SBiH u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.
Kaže kako se ni premijer Federacije BiH Nermin Nikšić ne može vidjeti često na sjednicama Parlamenta FBiH.
– Mislim da je to izraz nepoštivanja institucije Federalnog parlamenta, kako većine tako i opozicije. Treba da znaju da su zastupnici direktno izabrani od građana i mislim da se tu ne poštuju građani – kazao je Čavalić.
Osvrnuo se i na loše ponašanje pojedinih ministara.
– Mislim da je to kontraproduktivno i da pojedini uče na svojim greškama. Nije dobro doći u Parlament i izazivati zastupnike. Sugerišem da ministri vode dobru i zdravu komunikaciju, da prihvate svaku kritiku od zastupnika kao konstruktivnu. Ne treba se niko smatrati uvrijeđenim niti da unosi višak emocija. Treba da se smanji antagonizam i mogućnost nekog konflikta koji je, moram priznati, ipak učestaliji na Domu naroda barem u posljednje vrijeme – govori Čavalić.
Barem da budu na zastupničkom satu
Zatražili smo i komentar Dragana Miokovića (NS), predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, o neprisustvovanju ministara na sjednicama.
– To je krajnje neprofesionalno. Obaveza ministara je da dođu na svaku sjednicu Parlamenta, Zastupničkog doma i barem budu na zastupničkom satu. S druge strane, treba reći da određen broj ministara, njih osam, skoro pa redovno borave. Jedino što mogu da razumijem, uvjetno govoreći, imamo ministre čije sjedište je u Mostaru, pa mogu shvatiti da ne dođu. Međutim i tu imamo ministre poput Amira Hasičevića čije sjedište Federalnog ministarstva trgovine je u Mostaru, a dođe na sjednice – govori nam Mioković.
Razgovarali smo i sa federalnim zastupnikom Adnanom Efendićem (SDA).
– Ne bih izdvajao samo ministra Rimca da ne dolazi jer često na sjednicama nemamo ni premijera ni zamjenike premijera pa tako ni ministre. Čast izuzecima, ponekad se pojave ministri poput Nasihe Pozder, Adnana Delića. Njihova obaveza je da prisustvuju sjednicama Parlamenta i prevashodno trebaju biti tu da odgovaraju na pitanja zastupnika – govori Efendić.
Osvrnuo se i na pitanje kako gleda na to da ima ministara koji se svađaju sa federalnim parlamentarcima.
Kada im se ne sviđaju pitanja, imaju burne reakcije
– Mi smo ti koji predstavljamo građane i u ime njih postavljamo pitanje i biramo izvršnu vlast, a imamo situaciju apsolutnog nepoštivanja izvršne vlasti prema zakonodavnoj i onima koji u ime građana postavljaju pitanja, pa tako kada im se ne sviđaju pitanja, imaju burne reakcije koje ne dolikuju dignitetu ministra – rekao je Efendić.
Na posljednjoj sjednici Zastupničkog doma FBiH na Efendićevo pitanje o gasovodu Južna interkonekcija, razlozima zbog kojih BH Gas nije dobio urbanističku saglasnost, resorni ministar Željko Nedić mu je kazao da može dobiti konkretan odgovor “ako progugla taj pojam.
– Nedić je, nažalost, u odgovoru na moje pitanje koje se odnosilo na implementaciju Južne interkonekcije i ono što je nadležnost Federalninog ministarstva prostornog uređenja, da kroz plansku dokumentaciju planira buduće trase, dao jedan vrlo ružan komentar, da na Googleu tražimo, a onda je u odgovoru pobrkao i kruške i jabuke – prokomentirao je Efendić.