BiHDruštvoHercegovinaKonjicVijesti

Šta i ko je uzrokovao promjenu boje Jablaničkog jezera?

Jablaničko jezero poprimilo je jezivi izgled i izazvalo zabrinutost mještana i ekologa. Dramatične prizore jezera koje je promijenilo boju, iz zelene u smeđu, na društvenim mrežama podijelilo je Udruženje Eko akcija napominjući da “višegodišnji nemarni odnos Općine Konjic i nadležnih ministarstava prema brojnim sitnim i krupnim zagađivačima Neretve i Jablaničkog jezera dolazi na naplatu”.

“Ovo je još jedan primjer koliko je nama očajnički potrebna Agencija za zaštitu okoliša, bilo na entitetskom ili državnom nivou, kako god politika da se dogovori. Takva institucija u kojoj biste imali naučnike različitih profila nama očajnički treba, i ovo je još jedan primjer. Jer je ono što je potrebno uraditi i na Jablaničkom jezeru i na drugim našim jezerima gdje se povremeno dešavaju slične pojave jeste multidisciplinarno istraživanje.

Ono što možemo reći na osnovu dostupne literature, Jablaničko jezero je opterećeno vodama Neretve koje su zagađene u Konjicu. Uzvodno od Konjica nemate skoro nijednog zagađivača, bilo je nedavno zagađenje uzrokovano radovima na hidroelektrani Ulog, ali to je zamućenje vode koje je trajalo nekoliko sedmica.

Međutim, industrijskih zagađivača i ljudi koji žive na obalama Neretve je zapravo jako malo. Glavni zagađivači su u Konjicu. U Konjicu otpadne vode završavaju u rijeci, nitrati i fosfati, brojni drugi zagađivači onda bivaju taloženi na dnu jezera.

I šta se dešava na nizu sličnih drugih jezera u svijetu. U proljeće zbog promjene temperature, promjene intenziteta sunčeva svjetla, dolazi do zamjene slojeva vode u jezeru, i onda alge i cijanobakterije dobiju dodatnu hranu, što izazove njihovu eksploziju rasta ove boje koja se zove cvjetanje algi i cijanobakterija, to je ova smeđa boja koju vidimo”, pojasnio je za Faktor Anes Podić iz Eko akcije.

Ističe da će smeđa boja nestati kada alge i bakterije potroše svu hranu.

“Znači ovo nije trajna pojava, kada potroše hranu onda će se njihov broj naglo smanjiti i jezero će vratiti svoju boju. Međutim, uzrok ostaje neriješen, a to je zagađenje koje dolazi iz Konjica”, napominje Podić.

Na pitanje koliko je ovakva pojava prijetnja za kupače, odgovara da može biti jako opasna, ali i za eko sistem jezera…

“Sad tu opet dolazi ovo što mi nemamo, a to su mjerenja i istraživanja. Mi da imamo Agenciju za zaštitu okoliša onda bi oni imali stalni monitoring, mjerili bi niz parametara i znali bi šta se tačno dešava u jezeru. Ono što se dešavalo na drugim jezerima jeste da se počne naglo smanjivati količina kisika u jezeru što onda može završiti pomorom ribe, sad ovisno kakav je intenzitet i koja je veličina jezera. A što se tiče opasnosti po ljude, ovisi od specifičnog sastava ovih bakterija odnosno algi koje su procvjetale, mogu biti izuzetno opasne po kupače.
Nipošto se sada ne preporučuje kupanje, možemo se samo nadati da će ova pojava biti okončana prije početka sezone kupanja što će biti jasno uočljivo vraćanjem jezera na njegovu normalnu boju”, zaključio je Podić.

Faktor.ba

Slični članci

Back to top button