BiHDruštvoVijesti

Bosna i Hercegovina idalje bez broja 112, čeka se odgovor entiteta

U slučaju nesreće u evropskim zemljama je za pomoć dovoljno nazvati broj 112, bez obzira na to da li je to nadležnost policije, Hitne pomoći, vatrogasaca ili ostalih spasilačkih službi. Uvođenje broja 112 u Bosni i Hercegovini ponovo je aktuelizirano nedavnim sastankom u Delegaciji EU-a, gdje je prezentirana studija izvodljivosti i urađena procjena stanja i potreba za Federaciju BiH, Republiku srpsku i Brčko Distrikt BiH.

Na sastanku su učestvovali predstavnici vlasti sa državnog nivoa, entiteta i Brčko Distrikta.

Posljednji pokušaj uvođenja jedinstvenog evropskog broja 112 za hitne slučajeve bio je 2017. kada je Vijeće ministara utvrdilo Prijedlog dopune Zakona o komunikacijama kako bi se broj uveo u cijeloj BiH.

Međutim, prijedlog je ostao u parlamentarnoj proceduri, zbog protivljenja zastupnika SNSD-a. Ova stranka smatra da se radi o prijenosu nadležnosti sa entiteta na državu.

Predsjednik Gorske službe spašavanja FBiH Dženadin Veladžić izjavio je za Faktor da GSS funkcioniše pod brojem Operativnog centra civilne zaštite – 121. Uvođenje jedinstvenog broja 112 bilo bi, kazao je, značajno za ovu službu.

– Od prijekog značaja bi bilo da imamo jedinstveni evropski broj koji mogu pozvati oni koji dođu na naše planine, izgube se. Puno je lakše prijaviti nesreću na poznati broj za pomoć preko kojeg bi se alarmirao onog ko je najpozvaniji za neku situaciju – pojašanjava Veladžić.

Dodaje da građani često zovu GSS za “nešto što nema veze sa GSS-om , a zovu neke druge kada im trebamo mi”.

– Uvođenjem broja 112 svi bi bili umreženi u cjeloviti sistem koji bi tačno znao koga da alarmira i pošalje na teren. Ne bi se dešavalo da imamo probleme u komunikaciji kao kada ljudi zbog telekom operatra budu preusmjereni na neke operativne centre koji nisu nadležni za to područje. Tada imamo probleme u pronalasku unesrećenih- govori nam Veladžić.

Na pitanje šta je do sada bila prepreka uvođenju jedinstvenog broja za hitne slučajeve, je li problem bio tehnički ili politički, iz Ministarstva sigurnosti BiH kazali su za Faktor kako je potrebno izmjeniti Zakon o komunikacijama BiH, kojim bi se omogućilo uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne situacije 112 u Bosni i Hercegovini.

– Kroz izmjene ovog zakona regulirala bi se obaveza operatera u BiH da pozivanje ovog broja bude besplatno, da operateri nadležnim službama zaštite i spašavanja u BiH dostavljaju podatke oko poziva na ovaj broj, podatke o lociranju pozivaoca i način promocije broja 112.

Vijeće ministara je 2017. godine za nosioca ovih aktivnosti zadužilo Ministarstvo komunikacija i prometa BiH, u saradnji sa Ministarstvom sigurnosti. Zakon je pripremljen i dostavljen u proceduru, ali nažalost tada nije dobio parlamentarnu podršku- kazali su iz Ministarstva sigurnosti BiH.

Ministarstvo sigurnosti smo upitali kakvi prijedlozi postoje, ko bi se javljao na broj, da li bi ured bio na nivou BiH, neka posebna agencija ili ured pri Ministarstvu sigurnosti BiH, ili na nižem nivou entiteta i kantona.

– Studijom izvodljivosti za uvođenje broja za hitne slučajeve 112 predviđena su moguća rješenja i nadležne institucije trebaju odabrati model.

Intencija je da entiteti i Brčko distrikt BiH odluče na koji način će broj 112 funkcionisati na njihovoj teritoriji i koliko operativnih centara će biti uspostavljeno. Također, prijem i odgovor na pozive na broj 112 vršili bi nadležni centri u entitetima i Brčko distriktu BiH- poručili su iz Ministarstva sigurnosti BiH.

Faktor

Slični članci

Back to top button