Sedmica znanosti na Neretvi koju je organizirao Centar za životnu sredinu u partnerstvu s međunarodnim organizacijama Riverwatch i Euronatur u sklopu kampanje Sačuvajmo plavo srce Europe završena je u srijedu 7. juna.
Više od 70 znanstvenika iz 17 zemalja svijeta istraživalo je sedam dana gornji tok rijeke Neretve s ciljem prikupljanja argumentacije za zaštitu ovog područja koje je ugroženo planovima za izgradnju brojnih hidroenergetskih projekata.
Video: NERETVA VIŠE NIKADA NEĆE BITI ISTA
Ukoliko dođe do realizacije ovih planova, ovaj jedinstveni riječni sustav bio bi u potpunosti uništen.
Cilj Centra za životnu sredinu je da ovo područje zaštitimo i sačuvamo, i iz tog razloga već drugu godinu zaredom organiziraju Tjedan znanosti s baznim kampom u selu Ulog.
Tako su mnoge pritoke Neretve bile fokus ovogodišnjeg događaja, a to su Jezernica, Ljuta, Međeđak i druge, kao i okolna jezera kao što su Uloško i Kladopoljsko.
Posebno je važno što smo proširili istraživanje i upotpunili znanje u određenim grupama organizama, flori i vegetaciji ovog područja, zatim živom svijetu insekata, vodozemaca, gmizavaca, ptica i gljiva“, istakao je Vladimir Topić iz Centra za životnu sredinu koji je ujedno i koordinirao ovaj događaj.
Ulrich Eichelmann, koordinator kampanje Sačuvajmo plave srce Europe u okviru koje se ovaj događaj organizira ističe da je Neretva jedna od najvažnijih rijeka u Europi po biodiverzitetu, posebno po pastrmkama, a da je za njega i jedna od najljepših rijeka našeg kontinenta.
„Nažalost, Neretva je bez sumnje najugroženija rijeka Europe. Čini se da zvaničnici žele u potpunosti uništiti cijelu riječnu mrežu hidroelektranama. Tokom našeg boravka na ovoj rijeci, stručnjaci su istraživali različite grupe vrsta flore i faune i ponovno su bili zapanjeni raznolikošću Neretve, Ljute i Zalomke. Međutim, hidroelektrana Ulog koja je u izgradnji će izazvati katastrofu za biodiverzitet, kao i za lokalne zajednice uz rijeku.
Ako ova hidroelektrana bude završena, znanstvenici predviđaju nestanak mekousne pastrmke, glavatice i jadranske pastrmke. To bi također dovelo do ugrožavanja raftinga koji je značajan izvor zarade i glavni turistički potencijal ljudima u Glavatičevu i Konjicu. I sve to zbog proizvodnje električne energije koju podjednako može proizvesti 10-15 vjetroturbina. Ulog hidroelektrana je ludilo i mora se zaustaviti“, upozorili su.
– Pročitajte više na: https://bljesak.info/gospodarstvo/ekologija/zavrseno-istrazivanje-nazalost-neretva-je-bez-sumnje-najugrozenija-rijeka-europe/422751