Šta je Starlink, kakvu opremu zahtijeva i koliko košta usluga

Kompanija Starlink je spremna ući na tržište Bosne i Hercegovine i pružati internetske usluge u toj zemlji, potvrdio je ministar saobraćaja i komunikacija BiH Edin Forto nakon sastanka s predstavnicima kompanije, održanog u SAD-u. Tom potvrdom širi se broj država u kojima će biti omogućeno korištenje satelitskog pristupa internetu.
Usluge kompanije su već dostupne u nekoliko drugih zemalja zapadnog Balkana, dok bi druge pristup uslugama Starlinka trebale dobiti tokom tekuće godine.
U nastavku pročitajte više detalja o Starlinku, njegovoj ponudi, prednostima i manama, ali i cijenama za korištenje usluga kompanije.
Šta je Starlink?
Starlink je satelitski internetski servis koji razvija i pruža SpaceX, kompanija najbogatijeg čovjeka na svijetu Elona Muska, a sastoji se od mreže hiljada satelita u orbiti Zemlje.
Cilj mu je omogućiti brz i pouzdan pristup internetu širom svijeta, čak i na lokacijama na kojima to nije moguće učiniti tradicionalnim metodama povezivanja, poput korištenja optičkih kablova ili mobilne mreže.
Za razliku od tradicionalnih komunikacijskih satelita koji se nalaze u geostacionarnoj orbiti na otprilike 36.000 kilometara iznad površine Zemlje, sateliti Starlinka se nalaze u takozvanoj Niskoj Zemljinoj orbiti (LEO) na udaljenost od 550 kilometara od naše planete. S obzirom na to da se tradicionalni komunikacijski sateliti nalaze na velikoj udaljenosti od površine Zemlje, vrijeme povratnog prijenosa podataka između korisnika i satelita, poznato kao latencija, veliko je, čime je njihovo korištenje gotovo nepraktično za streaming, online igre, videopozive i druge aktivnosti za koje su potrebne visoke brzine prijenosa podataka.
Kako se Starlinkovi sateliti nalaze na “samo” 550 kilometara iznad zemlje, time je smanjeno kašnjenje između slanja i primanja podataka, što omogućava pristup brzom internetu i u ruralnim oblastima.
Kako funkcionira Starlink?
Sistem Starlink funkcionira tako što emitira internetske signale sa zemaljskih stanica na Starlink satelite u orbiti. Ti sateliti zatim prosljeđuju signale drugim satelitima u konstelaciji, odnosno mreži, kao i korisničkim primopredajnicima na Zemlji.
Ti uređaji su mali terminali koji se mogu montirati na krov ili neku drugu lokaciju na otvorenom, a zatim se povezuje na ruter preko kojeg se korisnik povezuje na Internet, kao i u slučaju klasičnog, “zemaljskog” interneta.
Za koga je Starlink koristan?
Sistem je posebno koristan za ruralne sredine i zabačene zajednice gdje nema optičkih kablova ili mobilnog interneta. To je posebno primjetno u slučajevima manjih planinskih mjesta, ali i stanovnicima otoka. Isto tako, koristan je u zemljama takozvanog Trećeg svijeta, koje nemaju adekvatno razvijenu internetsku infrastrukturu, kao i u zemljama u sukobima. Već je poznato da se ukrajinska vojska uveliko oslanja na Starlink za svoje operacije protiv Rusije.
Osim za “fiksne” lokacije, Starlink je koristan i u pomorstvu i avijaciji, s obzirom na to da omogućava pristup internetu i na brodovima i u avionima.
Također, usluga ove kompanije je dobrodošla među putnicima i avanturistima, zbog mobilnih opcija, poput Starlinka za kampere.
Usluge ovog servisa su dobro prihvaćene i među poslovnim korisnicima, odnosno kod kompanija koje zahtijevaju pouzdanu vezu, čak i zabačenim krajevima.
Koje su prednosti i mane?
Glavna prednost usluga Starlinka je globalna pokrivenost, s obzirom na to da je dostupan u više od 100 zemalja, a idealan je za ruralna i udaljena područja. Idealan je za sela, planine i otoke, gdje nema pouzdanog interneta. Ujedno, instalacija je brza bez potrebe za kablovskom infrastrukturom, što ga čini posebno primamljivim.
Ono što ga odvaja od konkurencije jeste velika brzina interneta, od 50 do 250Mbps, dok Starlink Premium paket pruža brzine povezivanja do 500Mbps, uz nisku latenciju zbog niske orbite satelita (obično 20-40 ms).
S druge strane, mana su mu visoki početni troškovi opreme nužne za njegovo korištenje. Osim toga, vremenski uvjeti poput snijega i kiše mogu utjecati na signal, odnosno na kvalitet veze. Također, mjesečna pretplata je viša od prosječnih lokalnih internetskih paketa.
Šta je potrebno za korištenje Starlinka?
Da bi korisnik mogao koristiti njihove usluge, potrebno je posjedovati Starlink satelitsku antenu, odnosno prijemnik koji prima signal od satelita, zatim bežični ruter koji je uključen u paket i koji omogućava pristup internetu unutar domaćinstva.
Osim toga, potrebno je napajanje i kablovi nužni za montiranje i povezivanje opreme te na kraju mobilna aplikacija Starlink koja pomaže u pozicioniranju antene za optimalan signal.
Oprema dolazi u kompletu i korisnik mora platiti jednokratnu naknadu za njeno postavljanje.
Koliko košta povezivanje na Starlink?
Cijena usluga Starlinka varira ovisno o paketu i lokaciji, ali se sastoji iz dvije komponente, odnosno jednokratnog troška za opremu te mjesečne pretplate.
Na Zapadnom Balkanu cijena opreme se kreće između 350 i 450 eura, koja ostaje u trajnom vlasništvu korisnika.
Primjera radi, u Hrvatskoj je cijena opreme 349 eura uz dostavu od 24 eura, dok stanovnici Kosova za opremu plaćaju nešto više, odnosno 360 eura.
Kada je riječ o mjesečnoj pretplati, Starlink nudi više paketa, kako za građane tako i za kompanije.
Tako u Hrvatskoj korisnici paketa Residential Lite plaćaju 35 eura mjesečno za neograničen pristup internetu, dok standardni Residential paket košta 50 eura. Građani Kosova Lite paket plaćaju 40 eura, a standardni Residential paket ih mjesečno košta 60 eura.
Građani Sjeverne Makedonije Lite paket plaćaju okvirno 42 eura mjesečno, dok je Residential paket blizu 60 eura.
Cijene poslovnih paketa su primjetno više i ovise o usluzi koju korisnik želi, kao i brzinama.
U kojim zemljama regije je Starlink dostupan?
Starlink je od novembra 2021. dostupan u Hrvatskoj, dok je Sjeverna Makedonija pristup uslugama ovog servisa dobila u junu 2022. Albanija je bila sljedeća zemlja regije kojoj je pristup omogućen u aprilu 2024. Zatim je uslijedilo Kosovo koje je pristup dobilo krajem decembra prošle godine.
U Srbiji i Crnoj Gori bi Starlink trebao biti dostupan do kraja 2025, dok je kompanija iskazala interes da usluge pruža i u Bosni i Hercegovini, ali zasad nema najava mogućeg roka.
Izvor: Al Jazeera