Slučaj međuvršnjačkog nasilja u Mostaru otvorio važna pitanja

Nedavni slučaj međuvršnjačkog nasilja u Mostaru još je jednom pokazao svojevrsnu zloupotrebu stečenih borilačkih vještina.
Prema neslužbenim saznanjima, djevojčica koja je tukla drugu maloljetnicu na krovu Staklene banke u Mostaru je nagrađivana sportašica.
U sve je uključen i MUP HNŽ koji je nadležnoj Policijskoj upravi proslijedio videozapis međuvršnjačkog nasilja.
Nije prvi put
Kako je ranije potvrdila glasnogovornica MUP-a HNK Ilijana Miloš, policija će poduzeti sve zakonske mjere, a na razgovor će pozvati i roditelje i djecu.
“Imamo policijske službenike koji posjeduju certifikate za rad s djecom maloljetnicima te jedino ti policijski službenici mogu razgovarati s njima uz prisustvo roditeljima. Uključit će se Centar za socijalni rad, škola te ćemo poduzeti sve što bude potrebno”, naglasila je Miloš.
Nije ovo prvi slučaj da osoba koja trenira borilačke sportove svoje vještine koristi izvan ringa ili dvorane. Podsjetimo, u kolovozu 2024. godine maloljetni državni prvak u tajlandskom boksu pretukao je dječaka kraj mostarskog Sportskog centra Kantarevac uz poticanje maloljetne ženske osobe.
Savez tajlandskog boksa Bosne i Hercegovine suspendirao je maloljetnika, a Općinski sud u Mostaru u siječnju 2025. godine izrekao mu je odgojnu mjeru pojačanog nadzora nadležnog organa socijalnog staranja.
Strogo protiv korištenja stečenog znanja
Savez tajlandskog boksa BiH u izjavi je naveo kako su ”strogo protiv bilo kakvog korištenja stečenog znanja van službenih natjecanja”.
”Svatko tko to zlorabi, bit će najstrože kažnjen, za primjer svima koji tako žele prezentirati ovaj sport i tako svim istinskim sportašima nanijeti nepopravljivu štetu”, kazali su tada iz Saveza.
Da korištenje borilačkih vještina izvan ringa ili dvorane nije dopušteno potvrdio je instruktor Ivan Milanov iz Krav Maga Hercegovina.
“Ne, vještine se ne bi smjele koristiti, pogotovo zato što ste vi istrenirani borac i možete nanijeti veliku štetu drugoj osobi”, istaknuo je Milanov.
Naveo je kako bi u borilačkim sportovima naglasak trebao biti na empatiji.
“Cilj je da se kroz borilački sport razvije empatija prema slabijem. Naveo bih primjer sparinga na treningu. Treba li pustiti da jači pretuče slabijeg, bez obzira na to što je u sklopu treninga? Ne, nego svoj sparing treba dozirati prema sposobnostima slabijeg kolege”, pojasnio je Milanov.
Pokupiti ego i skloniti se u stranu
Dodao je i kako su borilački sportovi odlični za izgradnju samopoštovanja i stava. Na treningu svoje polaznike uči i kako izbjeći stav žrtve te znati kako reagirati u slučaju da se nešto dogodi.
Milanova smo pitali što bi osoba koja trenira borilački sport trebala napraviti ako se, spletom okolnosti, nađe u sukobu.
“Kako se kaže, sila zakon mijenja. Ako se nađete u takvoj situaciji dajte sve od sebe da se obranite, da primijenite nužnu silu koja će vam stvoriti vrijeme za bijeg. Doslovno, kupiti vrijeme da se možete što prije i što sigurnije udaljiti s mjesta događaja”, naglasio je Milanov.
Kako je pojasnio, ključno je djecu još od malena učiti kako se ponašati, što raditi i za što koristiti naučeno znanje.
“Ako se dogodi nešto loše na ulici, uvijek im savjetujem da ‘pokupe’ ego i sklone se u stranu prije nego to eskalira. Nikada ne znaš tko je taj drugi, bez obzira kakav si borac”, zaključio je Milanov.
Mač s dvije oštrice
Domagoj Soldo iz Hrvatskog Jiu Jitsu i MMA kluba Slava je kazao da je, kada je riječ o korištenju borilačkih vještina izvan dvorane ili strunjače (ringa), bitno razgraničiti samoobranu i nasilje s namjerom.
“Ako se dogodilo nasilje s namjerom, to nikako nije dobro za cijeli sportski kolektiv, a i za sportaša naravno. Borilačke vještine trebale bi služiti kao oblik samoobrane”, pojasnio je Soldo.
Naglasio je kako u njihovom klubu borce uče da svoje vještine pokažu na pravi način, a to je borilište.
“Budući da naš klub broji trenutno oko 70 članova, teško je to iskontrolirati. A vjerujem da je isto tako i kod drugih klubova, nikada ne možeš potpuno utjecati što rade određeni članovi van treninga. Ali, naravno na nama trenerima je da ih učimo ispravno, da nasilje nije rješenje u svakoj situaciju. U slučaju samoobrane, naravno da je dužan da obrani sebe ili svoju obitelj. Isto tako da ne dopusti nasilje nad slabijima. Tako da smo mi kao treneri u nezgodnoj situaciji jer to može često biti mač s dvije oštrice”, kazao je Soldo.
Odgovornost sportaša
Dodao je i kako bi sportaš, ako dođe do sukoba, trebao moći predvidjeti opasne situacije te prema tome i reagirati.
“Ako se spletom okolnosti sportaš nađe u situaciji da je u opasnosti njegova obitelj ili netko bližnji, dužan je stati u odabranu”, pojasnio je.
Posebno je naglasio kako u klubu ne toleriraju nasilje nad slabijima te su treneri dužni kazniti pojedince. Ponekad to, naglasio je Soldo, može biti i izbačaj iz kluba.