BiHHercegovinaJablanicaKonjicVijesti

Zbog duga od skoro 20 miliona KM 15 radnika Doma zdravlja Konjic ne može u zasluženu penziju

Zbog duga za doprinose koji, prema izračunu Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine sa kamatama iznosi blizu 20 miliona KM (bez kamata 10,5 miliona maraka), 15 zdravstvenih (ljekari, srednji medicinski kadar) i nezdravstvenih radnika Doma zdravlja Konjic mjesecima, a neki i godinama ne mogu u penziju.

Kazao nam je to dr. Džemal Hajduk, direktor ove zdravstvene ustanove, dodajući da radnicima doprinosi nisu uplaćivani od 2008. do 2021. sa izuzetkom nekoliko mjeseci u 2016. godini.

– Primarni nam je cilj poslati u zasluženu penziju one ljude koji najduže čekaju. Time bismo se i rasteretili sa brojem uposlenika, jer na ovaj način postajemo “stara” zdravstvena ustanova. Rješavanjem ovog problema otvorili bismo vrata za zapošljavanje i edukaciju mlađem kadru – pojašnjava Hajduk.

Kaže da ohrabruje činjenica da ranije akumuliran dug u posljednje vrijeme ne raste te da se u zadnje dvije godine, sporazumum sa radnicima i nekim sudskim izvršenjima, smanjio za nekoliko stotina hiljada maraka.

– Naravno, to je nezahvalno govoriti jer kamate rastu na dnevnoj osnovi, no eto glavnica je donekle smanjena. Mogu kazati da imamo i veće razumijevanje Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona od kako je ministar zdravstva prof. dr. Milenka Bevanda, ali i od Zavoda zdravstvenog osiguranja HNK na čijem čelu je Andrej Čović. Pored dugova imali smo i poteškoća sa tekućim poslovanjem, neisplaćivanjem plaća radnicima. Sada je ono dosta stabilno. I stanje oko dugova prema dobavljačima je dosta povoljno u odnosu na raniji period – ističe Hajduk.

Zakon o finansijskoj konsolidaciji i restrukturiranju javnih zdravstvenih ustanova u Federaciji BiH, a kojima su obuhvaćene i bolnice i klinički centri, ističe u ovoj godini.

No prilikom izrade programa konsolidacije izostavljeno je nekoliko domova zdravlja sa područja Federacije među kojima je i onaj u Konjicu.

Hajduk se nada da će se sada, preko Parlamenta FBiH, Federalnog i Ministarstva zdravstva HNK pokušati dogovoriti da se u program finansijske konsolidacije uključi i tih četiri-pet domova zdravlja koji imaju dugove.

U razgovoru za Faktor u maju prošle godine ministar Bevanda je kazao “da je dubioza Doma zdravlja Konjic nastala 2016. godine podjelom Bolnice i Doma zdravlja”.

– Oni su tada naslijedili ogromne dugove, a njegovo rješenje morat će se politički završiti. Ja to kao ministar neću moći uraditi. U ovom trenutku najbitnije mi je da možemo razgovarati o bilo kakvoj konsolidaciji i zaustaviti probleme. Kad će se ti dugovi riješiti, nisam siguran – rekao nam je tada Bevanda.

Hajduk kaže da je u razgovoru sa nadležnim vlastima u HNK zaključeno “da javna zdravstvena ustanova ne može zaraditi novac i vratiti dug, da se u to moraju uključiti svi nivoi vlasti te da je program finansijske konsolidacije najrealnije rješenje”.

– To je najobjektivnije i sistemsko rješenje, jer se to kao dobar primjer pokazalo na bolnicama i kliničkim centrima – naglašava Hajduk.

Kao i većini javnih zdravstvenih ustanova u Federaciji BiH, i Domu zdravlja Konjic nedostaje medicinskog kadra, prije svega ljekara specijalista.

Hajduk kaže da su timovi popunjeni, ali da najveći problem predstavljaju odjeli pedijatrije i radiologije.

– Prije dvije godine preminuo nam je radiolog, pa ugovorom o djelu kompenziramo nedostatak te specijalnosti sa Općom bolnicom Konjic koja nam izlazi ususret. Također, ugovorom o djelu angažirali smo i pedijatra. Čim smo uvidjeli problem mi smo poslali ljekare na specijalizaciju iz radiologije i pedijatrije te još dva ljekara iz porodične medicine od kojih se jedna već vratila. U naredna dva mjeseca očekujemo povratak još jedne doktorice sa specijalizacije medicine rada i sporta. Reako bih da je sada stanje zadovoljavajuće, ali u kontaktu sa kolegama iz drugih zdravstvenih ustanova, u narednom periodu imat ćemo problem sa nedostatkom ljekara jer ih jednostvano nema na tržištu rada – zaključio Hajduk.

Faktor.ba

Slični članci

Back to top button