Rast karcinoma debelog crijeva u HNK: Da li je voda za piće ispravna?

Kajan upozorava: Da li je voda za piće ispravna? Otkud rast karcinoma debelog crijeva?
Posebno je istakao da je u Hercegovačko neretvanskom kantonu posljednjih godina evidentiran porast oboljelih od karcinoma, pri čemu je primjetan značajan porast oboljelih od karcinoma debelog crijeva. – piše politicki.ba
Došao sam do podataka i pitanja za koje tražim konkretan odgovor nadležnih institucija i ministarstava! Ovo je od najvećeg značaja za zdravlje svih nas. Javnost mora znati!!!
Kao federalni zastupnik u Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, postavljam zastupničko pitanje Zavodu za javno zdravstvo FBiH, Zavodu za javno zdravstvo HNK, federalnom i kantonalnom Ministarstvu zdravstva, te javnim vodovodnim preduzeća u HNK:
Da li nadležne ustanove vrše analizu vode s izvorišta Bošnjaci, Radobolja, Studenac, Salakovac i Blagaj (Mostar) te izvorišta Ljuta i Bijela (Konjic), kao i ostalih izvorišta kojima se vodom napajaju gradovi u HNK na prisustvo teških metala, arsena, nitrata, sulfida, pesticida, trifluorosirćetne kiseline, soli mangana, bakra, cinka…, stoji u informaciji koju je u javnost plasirao zastupnik Demokratske fronte u Federalnom parlamentu Sanel Kajan.
Posebno je istakao da je u Hercegovačko neretvanskom kantonu posljednjih godina evidentiran porast oboljelih od karcinoma, pri čemu je primjetan značajan porast oboljelih od karcinoma debelog crijeva. Upravo karcinom debelog crijeva je sada najzastupljenije maligno oboljenje u HNK, ispred karcinoma pluća, te karcinoma dojke.
“Informacije do kojih sam došao kao federalni zastupnik su me alarmirali da zatražim konkretan odgovor od nadležnih institucija Zavoda za javno zdravstvo FBiH, Zavoda za javno zdravstvo HNK, federalnog i kantonalnog Ministarstva zdravstva, te Javnih vodovodnih preduzeća u HNK.

Nije dovoljno uraditi samo povremenu (nekompletnu) analizu vode za piće!
Od krucijalnog značaja je ispitati da li u vodi koju pijemo ima teških metala, arsena, pesticida, trifluorosirćetne kiseline, te da li je voda kontaminirana fekalijama i iscjetkom sa deponija otpada”. napisao je Kajan.
Istakao je da postoje brojni faktori koji utječu na onečišćenje vode.
Rješavanje ovog problema bi morao biti prioritet svih prioriteta.
“Pitka voda možda je i najveće bh bogatstvo, a u svakom slučaju jedan od ključnih resursa.
Od presudnog značaja je sačuvati ispravnost vode za piće, uz česte kontrole vode koju pijemo, s analizama već spomenutog.
Imamo pravo na zdravu vodu za piće, a obaveza nadležnih je to osigurati!”, poručio je Kajan.