DruštvoHercegovinaMagazinVijesti

Učestali napadi na maloljetnike u Mostaru unose strah

Tri napada na maloljetne osobe u Mostaru i jedan pokušaj napada od početka ove godine prijavljeni su Policijskoj upravi Mostar. Upadi u privatne objekte, teška premlaćivanja i nanošenja tjelesnih povreda sve su češći na ulicama ovog grada.

I dok iz Hrvatske republikanske stranke (HRS) tvrde da je situacija izmakla kontroli, iz MUP-a građane uvjeravaju da je sigurnosna situacija pod kontrolom.

Ajla Rahimić, majka je pretučenog dječaka kojeg su prošle godine teleskopskom palicom udarali mladići uzrasta 18 do 20 godina. Motiv napada bila je majica koju je 14-godišnji dječak nosio, a na kojoj je pisalo “Neka živi Mostar, naša država”. Osam mjeseci poslije i dječak i majka žive u strahu, posebno jer počinitelji nikad nisu pronađeni niti kažnjeni.

– On će ove godine postati srednjoškolac, strah mi raste svakim danom sve više, a ja se u svom gradu osjećam kao građanin drugog reda jer očito je da nemamo svi isti tretman kod nadležnih institucija. Koliko god sam pokušavala doći do nekih informacija kod onih koji su malo važniji u tom lancu, nisam uspjela – kazala je za N1 Ajla Rahimić, majka pretučenog dječaka.

A to nije bio jedini slučaj napada na maloljetnika u prošloj godini. Ni nova godina nije donijela promjene. Prije sedam dana više maskiranih osoba napali su dvojicu mladića dok su čekali autobus u centru grada. Četiri dana poslije spriječen je napad učenika ispred gimnazije.

– Sve prijavljene incidente mi smo shvatili ozbiljno, odmah smo poduzeli mjere u cilju zaštite žrtava i rasvjetljavanja okolnosti koje su dovele do ovih događaja. Mi raspolažemo određenim indicijama, ali s obzirom na to da se radi o maloljetnim osobama u ovoj fazi nismo u mogućnosti iznositi više detalja – navela je Ilijana Miloš, glasnogovornica MUP-a HNK.

Sigurnost je, kako tvrdi, pod kontrolom uprkos manjku policijskog kadra.

Zbog ranijih političkih problema oko upravljanja i zapošljavanja novih kadrova za sigurnost u Mostaru brine upola manje policije nego što bi trebalo.

Građani zabrinuti, pitaju se kada će nadležne institucije početi reagovati te kako preventivno djelovati?

– Roditelji ništa ne poduzimaju, ne razgovaraju s djecom, ne druže se, nemaju vremena, svi su na mobitelu. Sveukupne društvene prilike, nazadovali smo u svakom pogledu. Možda jer se neko ne uklapa u društvo, pa kad neko ide protiv struje, izgura ga se – mišljenja su građani.

Preventivnog djelovanja gotovo da i nema, a nedovoljan rad MUP-a i Tužilaštva u prethodnim slučajevima rezultirao je eskalacijom nasilja, kažu iz HRS-a.

– Skupština je ta koja može osigurati sredstva kroz budžete, povećanjem finansijskih sredstava koja će utjecati na povećanje sigurnosti – stava je Slaven Bevanda, vijećnik HRS-a u Gradskom vijeću Mostara.

Da je potrebno insistirati na strožijim kaznama smatra zastupnik SDA u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH.

– Mislim da nema čovjeka u Parlamentu da više insistira na strožijim kaznama od mene, očekujem da će Krivični zakon opet doći na Parlament i opet ću tražiti najstrožije kazne za ovakve stvari. Moramo ohrabriti policiju da u potpunosti koristi svoje kapacitete a ne da prepustimo grad huliganima – rekao je Haris Šabanović, zastupnik SDA u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.

Izostankom sankcija počiniocima, nasilje će se nastaviti, zbog čega bi, upozoravaju sagovornici, situacija vrlo brzo mogla izmaći kontroli.

Slični članci

Back to top button