Radnici u zdravstvu HNK najavljuju generalni štrajk

Zdravstveni radnici Hercegovačko-neretvanskog kantona prošlog četvrtka (3. april) održali su proteste ispred zgrade Vlade HNK-a zatraživši potpisivanja aneksa kolektivnog ugovora za zdravstvene radnike, a sada najavljuju i generalni štrajk.
Podsjetimo, Sindikat zdravstvenih radnika HNK prošle godine potpisao je Kolektivni ugovor o pravima i obavezama radnika i poslodavaca u zdravstvu. Ugovor je potpisan na određeno razdoblje, a stav Vlade bio je da, dok je na snazi Kolektivni ugovor Sindikat ne može tražiti nova prava.
Razlika u plaći NK radnice i medicinske sestre 30 KM
No u međuvremenu, prema riječima Dalibora Vukovića, predsjednika Sindikata zdravstvenih radnika, intervencijom su u dva navrata povećana prava članova Sindikata doktora medicine i stomatologije HNK kojima isto tako nije istekao Kolektivni ugovor.
– To je uzbunilo radnike u zdravstvu, koji su, i pored visokih troškova i pada životnog standarda, obećali da neće tražiti veća prava. Prst u oko stavio nam je ministar zdravstva HNK Milenko Bevanda koji je prekršio odredbe i privilegovanim odnosom prema drugim kolegama u zdravstvu, dva puta intervenisao u Kolektivnom ugovoru doktorskog sindikata – pojasnio je Vuković.
Predsjednik Sindikata zaposlenih u Kantonalnoj bolnici “Doktor Safet Mujić” u Mostaru Ismet Kodro kaže kako su zdravstvene vlasti u HNK učinile veliku nepravdu prema zaposlenicima koji imaju srednju stručnu spremu na način da je došlo do izjednačavanja plaće NK radnika i medicinske sestre.
– Ljekari su dobili povećanje intervencijom aneksa Kolektivnog ugovora i mi to podržavamo, ali tražimo i svoja prava. Jednostavno je neprihvatljivo da NK radnik i medicinska sestra budu u istom platnom razredu. Konkretno, razlika u plaći za prošli mjsesec iznosila je 30-ak KM. Samo tražimo da se i nama napravi aneks ugovora, izmjene koeficijenata čime bi se učinjena nepravda ispravila – ističe Kodro.
Ivica Anić, predsjednik Nezavisnog sindikata zdravstvenih radnika Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, napominje kako je ministar Bevanda potpisao već drugi aneks ugovora sa Sindikatom doktora medicine i stomatologije, dok s druge strane potpuno ignorira radnike u zdravstvu.
– To je već odavno prešlo granice dobrog ukusa, ovdje se radi o potpunoj nepravdi i diskriminaciji jednih, dok se drugima izlazi ususret. Očekivali smo da će se Bevanda držati onoga što je sam rekao kada je preuzimao ministarsku fotelju. Međutim, on radi isto kao i njegov prethodnik, odnosno nema razlike između prošle i ove Vlade HNK. Bevanda je najodgovorniji, a zajedno s njim su i premijerka Vlade HNK-a Marija Buhač i ministar finansija Adil Šuta. To što nam govore da novca nema, nije tačno, novca ima i cifra koju ministar iznosi nije tačna, pogotovo ako uzmemo u obzir da smo zagazili u četvrti mjesec u ovoj godini – napominje Anić.
No ministar Bevanda je izričit u svojim stavovima i kaže kako u ovoj godini nema novca za povećanja koja traže radnici u zdravstvu jer su finansijski planovi za 2025. odavno doneseni.
U razgovoru za Faktor Bevanda je naglasio da Ministarstvo zdravstva u ovom trenutku nema 26 miliona KM koliko je potrebno novca kako bi se ispunili zahtjevi sindikata radnika u zdravstvu.
– Ono što sindikati radnika u zdravstvu HNK rade je totalno nezakonito, jer imaju potpisan kolektivni ugovor do 1. 12. 2025. godine. To znači da je važeći Kolektivni ugovor na snazi i da ne mogu ići u generalni štrajk, mogu samo pričati o tome – naglašava Bevanda.
Ministar kaže da nemaju pravo na generalni štrajk
Pojasnio je i intervencije koje su napravljene u kolektivnim ugovorima Sindikata doktora medicine i stomatologije. Kaže “da se radi o dva posebna kolektivna ugovora”.
– Razlika između ljekara i Fakulteta zdravstvenih studija iznosila je 157 KM. Ne znam kako je došlo do toga, jer kada se to donosilo nisam bio ministar. Mi smo popravili ono što je bilo moguće, pa sada razlika iznosi oko 400 KM što opet nije neka značajna razlika. Kada se pogleda situacija u svim kantonima u FBiH, zdravstveni radnici u HNK imaju najveće koeficijente. Istina, satnica je najmanja, pa postoje razlike u primanjima između primjera radi Kantona Sarajevo, Zeničko-dobojskog i HNK-a. Hoću da kažem, da što se tiče koeficijenata, ne možemo ići dalje. Mislim da radnici u zdravstvu nisu posložili stvari kako treba, da se trebaju malo strpiti, jer pregovori za novi Kolektivni ugovor počinju 1. decembra. Generalno, na ovakvoj inflaciji svi su nezadovoljni plaćama koje nisu na nekom nivou – naglasio je Bevanda.
Iz Sindikata radnika u zdravstvu kažu da su zakonski rokovi za pregovore sa zdravstvenim vlastima u HNK istekao te da su oni krenuli sa pripremama za generalni štrajk.
– Mi ćemo generalni štrajk organizirati u skladu sa Zakonom o štrajku FBiH, a to znači da će se primati samo hitni slučajevi. Ono što će biti obustavljeno je produženje roka za specijalističke preglede, redovni specijalistički pregledi, laboratorijske i usluge rentgena. Nažalost to će umnogome produžiti liste čekanja za preglede. Žao nam je što će građani ispaštati, ali ministar nam ne daje nikakvu nadu, bez obzira što mi i dalje ostavljamo prostora za pregovore – kazao je Vuković.