BiHDruštvoMagazinVijesti

U Federaciji BiH od posljedica gripe dosad preminulo 11 osoba

Zbog komplikacija povezanih s gripom u Federaciji Bosne i Hercegovine dosad je preminulo 11 osoba, među kojima ima i mlađih osoba koje su pripadale rizičnoj skupini.

– Najveći broj registriranih oboljelih od gripe je u Kantonu Sarajevo i Tuzlanskom kantonu. Nažalost, dosad je preminulo 11 oboljelih zbog komplikacija gripe u FBiH – rekao je Feni prim. prof. dr. sc. Sanjin Musa, šef Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo FBiH, dodavši da je uglavnom riječ o osobama iznad 65 godina, ali da je zabilježeno i nekoliko smrtnih slučajeva mlađih osoba koje su pripadale rizičnoj grupi.

Procjenjuje se da između 5 i 15 posto populacije tokom sezone oboli od gripe, što je na nivou FBiH između 100 i 300 hiljada ljudi.

Zastupljeni su virus gripe A i virus gripe B, a nadzor nad gripom u FBiH je, kao i svake sezone, započeo u oktobru 2024. i trajati će do maja 2025. godine.

  – Ovo je period godine kada bilježimo visoki intenzitet aktivnosti respiratornih virusnih infekcija. Najveći broj tih infekcija uzrokovan je virusom gripe. Od sredine januara 2025. godine prešli smo takozvani epidemijski prag i sada smo u visokom intenzitetu aktivnosti gripe. Očekujemo da će on postupno padati od marta – dodao je Musa.

 Gripa se prenosi kašljanjem, kihanjem i bliskim kontaktom, posebno u većoj grupi ljudi, upozorava šef Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo FBiH i naglašava da inkubacija traje kratko. Počinje naglo s visokom temperaturom, općom slabosti i bolovima u mišićima, a ostali simptomi su groznica, glavobolja, grlobolja i kašalj.

Svako pogoršanje ovih simptoma zahtjeva liječničku pomoć, kaže prim. Musa i dodaje da gripa može pogoršati već postojeće bolesti kao što su bolesti srca, dijabetes i druge hronične bolesti, a neke od komplikacija gripe su i upala pluća i upala mozga.

Što se tiče vakcina protiv gripe, napominje da je ono sigurno i učinkovito te da štiti od težih oblika bolesti i sprječava razvoj komplikacija.

– Imunizaciju protiv gripe posebno preporučujemo rizičnim grupama, a to su osobe starije od 65 godina, štićenici i zaposlenici domova za starije, hronični bolesnici bez obzira na životnu dob. Vakcinacija protiv gripe mogu razmotriti i trudnice – naglašava dr. Musa, navodeći da je potrebno do 14 dana da se stvori imunitet.

Dodaje da je Zavod imunizaciju protiv gripe započeo u oktobru 2024. godine, a od početka sezone gripe dano je preko 28.200 doza vakcina protiv gripe.

Idealno vrijeme za imunizaciju protiv gripe je upravo u oktobru, odnosno u ranu jesen, prije širenja virusa gripe, no imunizacija se može provoditi i kasnije, sve dok virus gripe cirkulira.

Imunizacija protiv gripe je besplatna u FBiH.

faktor.ba

Slični članci

Back to top button