BiHVijesti

Povećanje plate ukinulo topli obrok: Porezna prijeti, radnici zbunjeni

Povećanje minimalne plate nije rezultiralo povećanjem primanja radnika i radnica, jer su poslodavci ukinuli isplatu toplog obroka i drugih naknada.

Porezna uprava Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) najavila je intenziviranje inspekcijskih kontrola s ciljem sprječavanja eventualnih zloupotreba prilikom obračuna plata i naknada za topli obrok. Ova odluka dolazi nakon povećanja minimalne plate na 1.000 KM, a inspekcijske aktivnosti će biti usmjerene na zaštitu prava zaposlenika i suzbijanje mogućih pokušaja izbjegavanja poreznih obaveza, poručili su.

Zakonska regulativa toplog obroka u FBiH

Nakon ovog saopštenja, mnogima je ostalo nejasno koja je namjera upozorenja Porezne uprave FBiH i otvorene prijetnje poslodavcima. Izvršni direktor FEB-a Denis Zukić kaže da nema osnova za prekršaj sa aspekta direktnih poreza.

Podsjetimo, u Federaciji BiH isplata naknade za topli obrok nije zakonski obavezna. Pravo na naknadu za ishranu tokom rada može biti regulisano kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu ili odlukom poslodavca. Ako takvi akti ne postoje, poslodavac nije u obavezi da isplaćuje ovu naknadu.

Dina Duraković, voditeljica advokatskog ureda dmb partners i advokatica s više od 20 godina iskustva u pravnom savjetovanju kompanija u BiH, naglašava da poslodavci koji su odlučili obustaviti isplatu toplog obroka nakon povećanja minimalne plate ne čine ništa nezakonito.

“Ovdje imamo dvije situacije”, pojašnjava Duraković. “Jedni su poslodavci koji su obavezni isplaćivati topli obrok jer ih na to obavezuje kolektivni ugovor. Drugi su oni koji nemaju ovu obavezu jer je Opći kolektivni ugovor prestao da važi stupanjem na snagu trenutnog Zakona o radu. U njemu se topli obrok ne spominje, kao ni naknade za prijevoz i regres”, navodi ona za Akta.ba.

Advokatica ističe da su se poslodavci godinama koristili zakonskim mogućnostima da kroz neoporezive naknade povećaju primanja radnika i radnica, dok je istovremeno Vlada BiH to prešutno podržavala.

“U praksi su se neoporezive naknade koristile za povećanje neto primanja, a smanjenje poreznih obaveza poslodavaca. Vlada FBiH je to znala i podržavala. Međutim, nakon povećanja minimalne plate od 60%, poslodavci se prilagođavaju tako što ukidaju isplatu toplog obroka jer nemaju zakonsku obavezu. U tome ne vidim ništa nezakonito”, dodaje.

Smatra da je upozorenje Porezne uprave FBiH problematično: “Ova vrsta prijetnje posebno će pogoditi mikro i male biznise. Porezna uprava nije se pozvala ni na jedan zakonski propis kada je izdala saopštenje, što je veoma indikativno. U 20 godina rada nisam se susrela s ovakvim pristupom. Porezna uprava FBiH ne bi trebala biti instrument Vlade BiH za zastrašivanje malih biznisa”, istakla je Duraković.

Obračun toplog obroka u FBiH

Prema Zakonu o radu, radnici i radnice imaju pravo na naknadu za ishranu ako je predviđena ugovorom o radu, pravilnikom, kolektivnim ugovorom ili odlukom poslodavca. U FBiH, ova naknada može biti isplaćena neoporezivo do visine 1% prosječne neto plate isplaćene u Federaciji, prema posljednjim podacima Zavoda za statistiku FBiH.

Radnici i radnice koji rade nepuno radno vrijeme također mogu ostvariti pravo na naknadu za ishranu, ali razmjerno radnim satima. Prema Zakonu o radu FBiH, ugovor o radu može biti sklopljen za puno ili nepuno radno vrijeme.

Član 36. stav 7. propisuje da radnici i radnice sa nepunim radnim vremenom ostvaruju prava razmjerno radnim satima, dok član 44. stav 1. predviđa pravo na najmanje 30 minuta odmora za rad duži od šest sati dnevno.

Šta radnici zaista dobijaju?

Mnogi radnici i radnice su razočarani ishodom povećanja minimalne plate. Na primjer, oni koji su ranije primali 700 KM i uz naknade dostizali do 1.000 KM, sada i dalje primaju 1.000 KM, ali bez toplog obroka i prijevoza. Mnogi su očekivali da će im ukupna primanja narasti na 1.300 KM.

Adnan Smailbegović za Faktor komentariše situaciju: “Da, hipotetski je to moguće. Od ove priče o minimalnoj plaći profitirat će jedino država, odnosno entitet i Vlada FBiH.”

Da su i radnici zbunjeni, pokazuje i jedan komentara radnice koja nije sigurna šta se zaista dobilo ovom odlukom.

“Raja, jel vam bila plata? Meni uplaćeno okruglo 1.000,00 KM, a imala sam prije 940 KM sa toplim obrokom i prevozom. Kaže poslodavac da nije dužan isplatiti topli obrok i prevoz, kao ni minuli staž. Znači povećanje je samo 60,00 KM, a mislila sam da ću dobiti oko 1.300,00 KM. Tetka mi radi u Penzionom i kad sam joj kukala na ovo, kaže da je sve po Zakonu. Na kraju joj kažem ‘haj ako ništa, imat ću nekada veću penziju’, a ona mi odgovara da ću opet imati najmanju zagarantovanu. Ne kontam šta smo dobili sa ovim?”, jedan je od komentara zbunjene radnice na društvenim mrežama.

Dakle, povećanje minimalne plate nije rezultiralo povećanjem ukupnih primanja zaposlenih, jer su poslodavci, koristeći zakonske mogućnosti, ukinuli isplatu toplog obroka i drugih naknada. Istovremeno, Porezna uprava FBiH najavljuje inspekcijske kontrole, iako ne postoje jasni zakonski osnovi za kažnjavanje poslodavaca koji su se prilagodili novim uslovima.

Mostarski.ba

Slični članci

Back to top button