SvijetVijesti

Zašto se TikTok zabranjuje u SAD?

Zakonodavci i američki zvaničnici već godinama upozoravaju na navodne rizike koje povezanost TikToka s Kinom predstavlja za nacionalnu sigurnost, a Kongres je prošle godine donio zakon koji je zahtijevao od kineske matične kompanije TikToka, ByteDance, da proda svoj udio u aplikaciji ili da bude isključen s američkog tržišta. Zakon je postavio rok do 19. januara — dan prije nego što bi novi predsjednik preuzeo funkciju.

Taj rok je sada tu, a nema naznaka da je prodaja u blizini. Posljednji pravni izazov TikToka nije uspio u petak, kada je Vrhovni sud rekao da zakon ne krši Prvi amandman.

Bidenova “Bijela kuća” izjavila je da će primjenu zakona prepustiti novoizabranom predsjedniku Trumpu, koji je obećao da će “spasiti” aplikaciju. U subotu je Trump rekao za NBC News da razmatra opciju produženja roka za primjenu zakona.

“Produžetak od 90 dana je nešto što će vjerojatno biti učinjeno, jer je to odgovarajuće,” rekao je u telefonskom intervjuu, dodajući, “ako to odlučim, vjerovatno ću to objaviti u ponedjeljak.”

Zakon omogućava predsjedniku, pod određenim okolnostima, da odobri jednokratno produženje do 90 dana za datum kada zakon stupa na snagu.

Međutim, TikTok je nagovijestio da bi aplikacija mogla biti isključena čim zakon stupi na snagu, što bi korisnike i kreatore sadržaja ostavilo u neizvjesnosti dok kompanija pokušava ponovno uspostaviti legalni status.

U izjavi koju je TikTok dostavio CBS Newsu u petak navečer, rekli su da “izjave koje su danas izdali i Bijela kuća i Ministarstvo pravde nisu pružile potrebnu jasnoću i uvjerenje uslugama koje su ključne za održavanje dostupnosti TikToka za više od 170 miliona Amerikanaca. Ako Bijela kuća odmah ne pruži definitivan iskaz koji bi uvjerio ključne pružatelje usluga u nedostatak provedbe zakona, nažalost TikTok će biti prisiljen da se povuče 19. januara.”

Evo šta treba znati o zabrani TikToka i kako smo došli do ove tačke:

Zašto je Kongres želio zabraniti TikTok?

Američki zvaničnici su više puta upozoravali da TikTok predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti jer bi kineska vlada mogla koristiti aplikaciju za špijuniranje Amerikanaca ili tajno utjecati na američku javnost pojačavanjem ili suzbijanjem određenog sadržaja.

Briga je opravdana, rekli su, jer kineski zakoni o nacionalnoj sigurnosti zahtijevaju od organizacija da sarađuju u prikupljanju obavještajnih podataka. Direktor FBI-a Christopher Wray rekao je prošle godine članovima Obavještajnog odbora Doma da bi kineska vlada mogla kompromitirati američke uređaje putem softvera.

Dok je Dom predstavnika razmatrao zakon o prodaji ili zabrani u aprilu 2024. godine, republikanski poslanik Michael McCaul iz Teksasa usporedio je to sa “špijunskom balonom u telefonima Amerikanaca”. Senator Chris Coons, demokrat iz Delawarea, rekao je da su zakonodavci na tajnim brifinzima saznali “kako rijeke podataka bivaju prikupljene i dijeljene na načine koji nisu usklađeni sa američkim sigurnosnim interesima.”

“Zašto je ovo prijetnja sigurnosti?” rekao je u petak republikanski senator Josh Hawley iz Missouri-a. “Ako trenutno imate TikTok na svom telefonu, on može pratiti vašu lokaciju, može čitati vaše tekstualne poruke, može pratiti vaše pritiske tastera. Ima pristup vašim telefonskim podacima.”

Ako kineska vlada dođe do tih podataka, “to nije samo prijetnja nacionalnoj sigurnosti, to je prijetnja ličnoj sigurnosti,” rekao je Hawley.

Godine 2022, TikTok je započeo inicijativu pod nazivom “Projekt Texas” kako bi zaštitio podatke američkih korisnika na serverima u SAD-u i smanjio strahove zakonodavaca. Ministarstvo pravde je izjavilo da plan nije bio dovoljan jer je i dalje omogućavao da neki podaci iz SAD-a teku prema Kini.

Iako je zakon o prodaji ili zabrani prošao uz bipartisan podršku, neki zakonodavci su kritizirali mjeru, slažući se s TikTokom da ona narušava prava američkog govora.

“Većina razloga za zabranu bila je zasnovana na optužbama, a ne na dokazima,” rekao je u petak republikanski senator Rand Paul iz Kentucky-a. “[TikTok] nikada nije bio suđen i proglašen krivim za dijeljenje podataka s komunističkom vladom.”

Drugi su promijenili mišljenje kako se približavao rok za zabranu, uključujući Trumpa, koji je pokušao zabraniti aplikaciju izvršnom naredbom tokom svog prvog mandata, ali je to sud odbio.

“Ironija u svemu ovome je da je Donald Trump bio prvi koji je ukazao na problem,” rekao je senator Mark Warner iz Virginije, vodeći demokrat u Senatskom odboru za obavještajnu službu, u četvrtak. Warner je rekao da je Trumpova administracija “dobro uvjerila mene i ogromnu većinu članova Kongresa” o rizicima.

TikTok na Sudu

Tokom rasprava pred Vrhovnim sudom 10. januara, advokat TikToka nije negirao potencijalne prijetnje nacionalnoj sigurnosti jer su se sudije činile kritičnima prema pravnom izazovu kompanije.

“Mislim da su Kongres i predsjednik bili zabrinuti da Kina pristupa podacima o milionima Amerikanaca, desetinama miliona Amerikanaca, uključujući tinejdžere, ljude u svojim 20-im, koje bi koristili s vremenom da razviju špijune, da obrate ljude, da ucjenjuju ljude koji će za jednu generaciju raditi u FBI-u, CIA-i ili Državnom departmanu,” rekao je sudija Brett Kavanaugh. “Zar to nije realistična procjena Kongresa i predsjednika o rizicima?”

Noel Francisco, koji je predstavljao TikTok, odgovorio je: “Ne osporavam rizike. Osporavam sredstva koja su odabrana.”

Generalna tužiteljka Elizabeth Prelogar tvrdila je da TikTok prikuplja “neviđene količine” ličnih podataka koji bi bili “neizmjerno vrijedni” kineskoj vladi, dajući joj “moćan alat za prijetnje, regrutovanje i špijunažu.”

“Godinama je kineska vlada pokušavala izgraditi detaljne profile o Amerikancima, gdje živimo i radimo, ko su naši prijatelji i saradnici, što nas zanima i koje su naše slabosti,” rekla je, spominjući velike hakove koji su Sjedinjene Američke Države povezale s Kinom tokom posljednje decenije, uključujući hakovanje Ureda za upravljanje osobljem, što je ugrozilo lične podatke miliona federalnih zaposlenika.

Odluka Vrhovnog suda o TikToku

Braneći zakon pred Vrhovnim sudom, Ministarstvo pravde istaknulo je dva glavna opravdanja za nacionalnu sigurnost: suzbijanje prikupljanja podataka od strane Kine od 170 miliona korisnika TikToka u SAD-u i navodnu sposobnost manipulacije sadržajem na aplikaciji u cilju ostvarivanja svojih geopolitičkih interesa.

Vrhovni sud je jednoglasno presudio u korist prvog opravdanja: da Kina, putem aplikacije i njene matične kompanije ByteDance, može prikupiti ogromne količine informacija od američkih korisnika. Sudije su zaključile da Kongres nije prekršio Prvi amandman kada je poduzeo mjere za adresiranje tog prijetnje. Kongres je, kako su rekli, “imao dobar razlog da izdvoji TikTok za posebno postupanje.”

Sud nije podržao vladinu tvrdnju o navodnoj tajnoj manipulaciji sadržajem, koju je Bidenova administracija koristila kao opravdanje.

CBS NEWS

Slični članci

Back to top button