BiHDruštvoHercegovinaJablanicaKonjicPolitikaSvijetVijesti

Ministarstvo obrazovanja HNK: Treba razmotriti zaključavanje školskih objekata

Učenici i zaposlenici u obrazovnim ustanovama trebali bi se osjećati slobodno, bezbrižno i sigurno, pa je zaključavanje školskih objekata tema o kojoj bi se trebali baviti stručni međuresorni timovi, poručili su Feni iz Ministarstva obrazovanja, nauke i kulture Hercegovačko-neretvanskog kantona na upit šta se poduzima po pitanju sigurnosti učenika u školama.

Naime, pitanje sigurnosti učenika i nastavnog osoblja stavljeno je na dnevni red nakon prošlogodišnjeg incidenta u Lukavcu, kada je učenik pucao u nastavnika i teško ga ranio, kao i nakon što je jedan radnik škole u Sanskom Mostu u BiH je ubio direktora, profesora i sekretara u školi.

Događaj koji je potresao cijeli region, u maju u jednoj beogradskoj školi, gdje je učenik ubio devetoricu svojih kolega i zaštitara, posebno je odjeknuo, sve do decembra prošle godine, kada je 19-godišnjak uletio u zagrebačku OŠ “Prečko”. i nožem ubio dječaka i ranio nekoliko učenika i nastavnika.

Nakon tragedije u Prečkom, Grad Zagreb je preko profesionalnih zaštitarskih firmi privremeno osigurao zaštitare u svim osnovnim školama. Kako bi pomogli školama u organizaciji rada i primjeni svih novih sigurnosnih mjera, direktori škola u Međumurskoj županiji dobit će i kontakt policajca kojem mogu prijaviti sumnje ili potencijalne prijetnje, a policija će doprinijeti pojačanim patrolama oko škola. .

Iz kantonalnog ministarstva podsjećaju da obrazovne ustanove imaju dežurstva nastavnika i učenika, kao i pravila o kućnom redu, a sve u svrhu nesmetanog kretanja u školi.

Kada je riječ o sigurnosti škola, neki imaju video nadzor i obezbjeđenje, tvrde.

Ministarstvo će, ističu, razmotriti dodatne mjere koje se odnose na poboljšanje sigurnosti školskih objekata sa školskim upravama, jer je jedan od njihovih osnovnih ciljeva razvoj obrazovnih institucija kao zajednica u kojima se promovišu tolerancija i demokratska klima kao osnova za prevenciju svih oblika nasilja i kako bi se svako dijete i zaposleni osjećali sigurno u školskom okruženju.

Iz resornog ministarstva napominju da je formiran stručni tim za izradu Programa mjera za prevenciju nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama HNK-a, koji uključuje različita područja djelovanja, mjere i aktivnosti.

Mjere se, kako navode, prvenstveno odnose na podizanje svijesti o problemu nasilja, različite aktivnosti na prevenciji nasilja, kao i intervencije u slučaju nasilja, što podrazumijeva izradu jasnih procedura i pravovremene i adekvatne reakcije.

Sve to, kako navode u Ministarstvu, ima za cilj osnaživanje obrazovnih institucija da odgovore na izazove nasilja i djeci omoguće zdravo i sigurnije okruženje za rast i razvoj.

Također podsjećaju da je Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta 2012. godine usvojilo Protokol o postupanju u slučajevima nasilja u školi, koji je obavezan za sve osnovne i srednje škole u HNK-u, kojim se uređuju prava, obaveze i odgovornosti kao i načine postupanja direktora škole, stručnih saradnika, nastavnika/profesora, razrednih starješina, učenika, roditelja i drugih zaposlenih u školi u situacijama povećanog rizika i nasilja u školi, sa ciljem zaštite učenika i svih zaposlenih.

FENA

Slični članci

Back to top button