Danima već traje pravi mali rat o prijedlogu Vlade Federacije BiH da najniža plaća u 2025. godini iznosi 1.000 KM. Građani su zbunjeni argumentima s obje strane, jer su svjesni da se od radničke plaće već odavno ne može normalno živjeti, ali ih brinu i najave poslodavaca da će, suočeni s većim nametima, posegnuti za otkazima. I to već od ponedjeljka.
Najavljivala je Vlada FBiH različita rješenja, fiskalne reforme i najniže doprinose u regionu, minimalnoj plaći od 700 KM, dodavala naknadu za radni učinak, zbrajala one za prijevoz i tople obroke, pa dolazila do 1.210 KM. Od silnog računanja na kraju godine se umorila, pa odluku prelomila preko koljena i minimalac, s godinu zakašnjenja, podigla na 1.000 maraka. Malim poduzetnicima i obrtnicima, koji se s novim teretom neće moći nositi, obećala je podršku. Kad, ne zna se, jer do kraja marta na snazi je odluka o privremenom finansiranju, koja ne poznaje nove troškove.
Tako je najveći dio tereta s tronošca vlast – privreda – radnici skliznuo ka poslodavcima, koji šalju dramatična upozorenja. Njihove ocjene da je odluka Vlade FBiH tek kratkoročna usluga radnicima i da vlada mora smanjiti opterećenja privredi, dijeli i veći broj ekonomskih stručnjaka. Međutim, drame nije bilo kada je BiH ostajala bez desetaka hiljada mladih radnika, koji su nezadovoljni uvjetima rada i situacijom u domovini davno otišli odavde.
Već godinama i vlada i poslodavci žele omogućiti bolji standard radnicima, ali im, i pored dobre volje, to nikako ne polazi za rukom. Sramotan je podatak da je i prošlu godinu gotovo 270.000 radnika preživjelo s manje od 1.000 maraka, što nije dovoljno ni za trećinu mjesečne potrošačke korpe.
Zato bi najnepovoljniji ishod bio da, između suprotstavljenih stavova i interesa, radnici i ove godine ostanu kratkih rukava.