Savez Samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine smatra kako se nastavljaju pritisci Udruženja poslodavaca Federacije BiH da se izvan snage stavi Odluka o najnižoj plaći u FBiH za 2025. godini te da je u međuvremenu svima postalo jasno da “nikome nije teško kao poslodavcima, posebno onima u privatnom sektoru”.
“Je li ih netko natjerao?”
“Postavlja se pitanje je li ih netko natjerao da se bave privatnim biznisom?! Ako je stvarno toliko teško zašto se ne zaposle kao radnici, još bolje kao radnici koji primaju najnižu ili plaću manju od 1.000 KM? Kako je moguće da nikad nije pokrenuta inicijativa za povećanje stope poreza na profit ili da se uvede diferencirana pa da ne bude ista stopa za nekog tko ima profit 10.000 i 10 milijuna KM”, priopćeno je u četvrtak iz Saveza samostalnih sindikata BiH.
Također iz SSSBiH, navode da nema ni poreza na dividendu, a profit iz godine u godinu raste.
“Radnici sve što zarade gotovo pa isključivo troše u našoj zemlji. Primanja najvećeg broja njih su takva da nemaju mogućnosti trošiti novac izvan BiH, za razliku od velikog broja poslodavaca. Stav Saveza samostalnih sindikata BiH u vezi sa reformom poreznog sustava je godinama jasan”, istaknuto je u priopćenju.
Iz Sindikata posebno navode stav da je “problem ustvari u činjenici da već desetljećima poslodavci prijavljuju radnike na minimalnu plaću i tako izbjegavaju plaćanje poreza i doprinosa”.
Ponižavanje radnika?
“Ne razmišljaju da tako kradu državu od koje uvijek očekuju pomoć i podršku, a radnike dugoročno ponižavaju i kao zaposlene, ali i kao buduće umirovljenike. Želju da pomognu radnicima je najveći broj poslodavaca pokazao nepoštivanjem odluke o isplati jednokratne pomoći radnicima i to u dva navrata. Iako je isplata tog novca bila bez ikakvih nameta, manje od polovice zaposlenih je bilo obuhvaćeno odlukom. Među poslodavcima koji su ispoštovali odluku ih je samo 1/3 iz privatnog sektora. Dakle, nije problem u visini nameta, već u izostanku želje da podijele bar dio profita”, navodi se u priopćenju SSSBiH.
Podsjetimo, iz Udruženja poslodavaca FBiH kazali su kako Vlada FBiH Odlukom o povećanju minimalne plaće želi zakrpiti proračunske rupe.
“Odluka nije bila na dnevnom redu Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH već je iznenada stavljena pod točkom razno prve radne sjednice, bez pismenog prijedloga i analize te usvojena bez prethodnih konzultacija sa socijalnim partnerima, što izaziva ozbiljnu zabrinutosti u socijalni dijalog i formalnu zakonitost ove odluke.
Kao Udruženje poslodavaca, imali smo jasnu namjeru da pomognemo radnicima i podržimo povećanje minimalnih primanja. Naš prijedlog Uredbe o minimalnim primanjima koji smo pismeno dostavili na sjednicu i koji je zaključak Upravnog odbora Udruženja bio je da se utvrdi iznos od 1000 KM minimalnih primanja, od čega bi bilo oporezivo 650 KM, dok bi ostatak bio neoporeziv”, istaknuli su iz Udruženja poslodavaca FBiH.
Otkazi i gašenja tvrtki
Dodali su kako je ovaj prijedlog bio baziran na ranijim stavovima socijalnih partnera da se svi odreknu dijela interesa u korist neto primanja radnika i na to da radnici dobiju željeni iznos minimalne plaće, dok bi država zadržala stabilnost doprinosa uz blago povećanje prihoda.
“Nažalost, ovaj prijedlog je odbijen, što nam jasno ukazuje da nije postojala volja za konstruktivnim dijalogom niti za pronalaženje održivog rješenja. Ovaj odbijeni prijedlog ukazuje da je Vlada odlučila da se fokusira isključivo na prihod od doprinosa i proračun, umjesto na realnu podršku radnicima i očuvanje radnih mjesta. Podsjećamo da je minimalna plaća bila najavljena kao treći korak, nakon donošenja Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima!”, naveli su iz Udruženja poslodavaca FBiH te dodali:
“Povećanje minimalne plaće od 61,5% rezultirat će povećanjem i ostalih plaća u kompanijama, a što će značiti i značajno veća davanja na doprinose, odnosno punjenje proračuna, a opet na teret poslodavaca. Ovaj skok troškova neće moći da podnese velik broj tvrtki, što bi moglo rezultirati smanjenjem broja radnih mjesta. Iako se govori, kako neki analitičari navode, o mogućem povećanju proračunskih prihoda od 800 do 900 milijuna KM, pitanje je kako će to utjecati na realni sektor, koji već sada suočava s velikim izazovima. U konačnici, jasno je da Vladi nisu u fokusu radnici i povećanje plaća već povećanje proračuna, naveli su iz UPFBIH.
Već se najavljuje , kažu poslodavci, gašenje tvrtki i otkazi.