Delić: Amnestirali su se od svojih obaveza da pomognu nakon poplava
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić na Facebooku je prije dva dana komentirao navode da Trojka planira Međunarodni aerodrom Sarajevo dati pod koncesiju.
Na toj objavi ga je jedan od građana upitao i zašto Vlada FBiH ne sanira prugue u Jablanici te “zašto su izdajnici obećali penzionerima po 200 KM a isplatili po 100 KM”.
Delić je odgovorio da što se tiče poplava u Hercegovačko-neretvanskom kantonu i stanja pruge u Jablanici, tu se suočavaju s još jednim paradoksom kada je riječ o percepciji odgovornosti različitih nivoa vlasti.
– U ovom slučaju, proglašenjem stanja elementarne nepogode kantonalna vlast se, čini se, potpuno amnestirala od svojih obaveza. Nismo vidjeli gotovo nijedno pitanje upućeno Vladi Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) o tome šta su oni konkretno uradili za građane koji su pogođeni poplavama.
S druge strane, da se ova situacija desila u Kantonu Sarajevo, kao što je bio slučaj 2022. godine, sva pažnja javnosti i medija bila bi usmjerena upravo prema toj kantonalnoj vladi, uz niz kritika.
Podsjetit ću da tada, 2022. godine, Vlada Federacije nije učinila apsolutno ništa kako bi pomogla poplavljenim područjima u Kantonu Sarajevo – kazao je Delić.
To, nažalost, kako je dodao, pokazuje koliko smo često nerealni i nepravedni u tome kako ocjenjujemo ko je uradio šta i koliko je odgovoran.
– Što se tiče pruge u Jablanici, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine će završiti posao, uprkos svim izazovima, jer je to obaveza prema građanima. Ipak, ne smijemo zanemariti činjenicu da nas zakonski okviri često ograničavaju i usporavaju realizaciju neophodnih projekata.
U takvim uvjetima, svaka greška, čak i ona napravljena u najboljoj namjeri, može rezultirati krivičnom prijavom ili sudskim procesom, što dodatno usporava rad institucija i onih koji donose odluke. Inače, držim da je to pogubno za našu zemlju i sve nas, ali takvo vrijeme živimo da se sve dočekuje na nož, pa su svi oprezni i čekaju da se sve formalno – pravno od uvjeta ispuni kako bi se nešto i realizovalo – kazao je.
Potom se osvrnuo na dio pitanja o pomoći penzionerima, istakavši da je situacija sa jednokratnom pomoći od 50 i 100 KM rezultat ograničenja budžeta.
– Penzioneri su tražili 100 i 200 KM, ali se, nažalost, više od ovoga nije moglo osigurati u trenutnim okolnostima. Ovo nije prvi put da zahtjevi nisu mogli biti u potpunosti ispunjeni; slične situacije su bile i tokom mandata premijera Novalića, kada su penzioneri također tražili veće, a dobili manje iznose.
Samo se to zaboravilo. Imaju vijesti iz tog perioda. Lako se to može provjeriti. Ne amnestiram Vladu, ali ne mogu da vjerujem da smo toliko selektivini u osudama i kritikama. Ipak, važno je da radimo na dugoročnim rješenjima, poput reforme penzionog sistema, kako bismo omogućili stabilnost penzija sada i u budućnosti – zaključio je.