Mediji iz područja pogođenim poplavama svoj rad su prilagodili vanrednim okolnostima.
Foto: Edi Kevrić/Ustupljene fotografije redakcija: Jablanica live, NoviKonjic.ba, Fojnica.net
U noći 4. oktobra obilne padavine pogodile su sjevernu Hercegovinu i centralnu Bosnu i izazvale poplave i bujice. U prenošenju prvih informacija o posljedicama ove katastrofe značajnu ulogu su imali lokalni mediji. Pojedini su ostali bez interneta i funkcionalnih telefonskih mreža, a morali su izvještavati i o žrtvama koje poznaju.
RTV Jablanica je zbog nedostatka interneta prva tri dana program emitovala samo putem radija. Televizijski program je uspostavljen treći dan nakon poplava, na kojem su, između ostalog, emitovani snimci i materijali nastali prvog jutra nakon poplava.
Fotoreporter Edi Kevrić i uposlenik Radiotelevizije (RTV) Jablanica priča kako se tog jutra, oko šest sati, probudio i uočio da mu je poplavljena kuhinja. Shvatio je da se te noći nešto ozbiljno desilo i odmah je izašao na teren.
“Onda sam izašao ispred i vidio sam da su velike poplave na mostu, na ulazu u Jablanicu i tako sam počeo i da snimam tu i da fotografišem. Tu sam dobio informaciju da je se desilo nešto u selu Zlate. Odmah sam sa svom opremom krenuo ka Zlatama i gore sam zatekao haos. Bio je odron, sravnio je nekoliko kuća”, za Media.ba se prisjeća Kevrić.
foto: Edi Kevrić
Zbog nepristupačnog terena, Kevrić je prve snimke iz sela Zlate napravio dronom. U Zlatama je, kaže, saznao da se u Donjoj Jablanici desila katastrofa i uputio se tamo.
“Nije bilo pristupa glavnim putem, pa sam išao preko sela Djevor i odatle sam uspio da zabilježem neke jutarnje snimke i fotografije iz Donje Jablanice”, govori on.
foto: Edi Kevrić
Vijest o poplavama je tog jutra dočekala i njegova kolegica sa RTV Jablanica, novinarka Elma Arfadžan, koja je tog petka trebala raditi drugu smjenu. Na posao je, ipak, otišla čim je osjetila da nešto nije uredu.
foto:Elma Arfadžan, RTV Jablanica
“Čule su se sirene hitne pomoći, vatrogasaca, policije. Na poslu nevjerica, suze, strah, šok. Kolege koje su bile u prvoj smjeni otišle su na teren, ali s njima nema kontakta jer je mobila telefonija bila prekinuta”, govori ona.
Kolege iz drugih medija kontaktirali su ih radi više informacija, ali u tim jutarnjim satima nisu znali mnogo.
“Osjećaj bespomoći kad znaš da se nešto dešava a nemaš informacija je nepodnošljiv”, govori ona.
Novinarka portala Jablanica.live Lidana Tahirović kaže da tog jutra nije bilo interneta ni mobilne mreže u Jablanici, veze su bile pokidane, a vijesti o poplavama su se širile od “usta do usta”. Prve informacije o razmjerama poplava dobila je od supruga, uposlenika RTV Jablanica, koji je odmah otišao na teren.
Osim Jablanice i okolnih mjesta, poplave i klizišta su pogodile Konjic, Fojnicu, Kreševo i Kiseljak.
“Saznanje da je katastrofalno nevrijeme odnijelo ljudske živote i prouzrokovalo materijalne štete sve nas je potreslo”, kaže novinarka Radija Konjic Amila Habibija.
Programi i rad prilagođeni vanrednim okolnostima
Redakcija Radija Konjic smještena je u užem gradskom području gdje nisu zabilježene veće poplave, te su imali internet i funkcionalne telefonske i fiksne mreže. Program su prilagodili vanrednim okolonostima i angažovali se da dobiju potrebne informacije.
“Područje Neretvice (Buturović Polja) je ostalo bez struje i telefona i nismo mogli odmah dobiti informacije s terena. Kontaktirali smo MUP Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) za prve informacije, Vladu HNK, čiji su predstavnici toga dana nekoliko puta imali obraćanja s najnovijim informacijama, što smo emitovali u programu”, kaže novinarka Radija Konjic Amila Habibija
Ekipa Radija Konjic se prema Buturović Polju uputila nešto kasnije i Habibija kaže da im je dugo trebalo da dođu na odredište. Taj dan su plasirali najviše servisne informacije, a idućeg dana su razgovarali sa mještanima koji su ostali bez domova, te članovima Gorske službe spašavanja.
foto: Amila Habibija sa sagovornikom iz Buturović Polja
Ekipa portala NoviKonjic.ba je prve informacije o poplavama počela prikupljati u ranim jutarnjim satima iz različitih Viber i Facebook grupa i ličnih kontakata i poznanika koji svakodnevno putuju na relaciji Konjic-Mostar.
“S obzirom na to da živimo i radimo ovdje, poplave su nas lično pogodile, ali smo shvatili da je naš posao sada važniji nego ikad”, kaže novinar portala NoviKonjic.ba Dino Muhibić.
Njihova redakcija rad je organizovala od kuće, kao i “krizni štab redakcije”, kako bi pružili što više informacija svojim čitateljima. Tog jutra njihova ekipa nije izlazila na teren jer nisu imali terensko vozilo, niti adekvatnu opremu za snimanje u takvim uslovima, ali su snimke sa terena snimljenih dronom dobijali od svojih saradnika.
Njihov petočlani tim novinara je, uglavnom, prenosio informacije i vijesti koje su službeno pristizale putem zvaničnih saopštenja iz Gradske uprave Konjic, Civilne zaštite, Gorske službe spašavanja, Crvenog križa itd. Sve informacije dobijene iz Viber i Facebook grupa ekipa ovog portala je prije plasiranja u javnost, kaže Muhibić, provjeravala i uređivala.
foto: Redakcija portala NoviKonjic.ba na terenu
Redakcija portala Fojnica.net nije imala oštećenja zbog poplava. Jedna od tri osobe koje rade na portalu je i Namik Mešak, koji je rad usmjerio i na pomaganju drugima.
“Fokusirao sam se na podršku kao posrednik između dobrih ljudi, odnosno organizacija koje su nudile pomoć mještanima na područjima zahvaćenim poplavama. Svaki dan sam provodio na terenu istovremeno prikupljajući foto i video materijal i prevozeći pomoć do unesrećenih”, kaže Mešak.
foto: Namik Mešak, Fojnica.net
Izvještavanje o poznanicima
Svi sagovornici iz ovih lokalnih medija kažu kako je najteže bilo izvještavati o gubicima ljudskih života i prenositi priče preživjelih koje su poznavali, s kojim su bili prijatelji ili koji su im bili rođaci.
“Nije nimalo lahko da uzimate takve izjave o tako nečemu bolnom od ljudi koje poznajete”, kaže Lidana Tahirović.
foto: Edi Kevrić na terenu/Privatna arhiva
Edi Kevrić iz RTV Jablanica priča da mu je najteže bilo stati pred čovjeka koji je u poplavama izgubio devet članova porodice, a u posebnom sjećanju mu je ostala i situacija koja se desila dok je razgovarao sa kolegicom novinarkom, čiji je suprug smrtno stradao u poplavama u Donjoj Jablanici.
“Njena kćerka je hodala prugom i tražila ostatke, a ništa im nije ostalo od kuće. Tad još uvijek nisu bili pronašli tijelo njenog supruga. Nas dvoje smo pričali, a u međuvremenu vjetar donese fotografiju djevojčici pred noge na kojoj su ta kolegica i njen tata, kad je ona bila mala. Djevojčica nas je zovnula i pokazala fotografiju, a nama su se noge, što kažu, odsjekle. U svom tom haosu da joj vjetar baš tu fotografiju donese, i to ona kad je bila mala sa ocem iz Donje Jablanice. To je bio baš jeziv trenutak”, kaže Kevrić.
foto: Edi Kevrić
Novinari ovih lokalnih medija ističu kako su veoma zahvalni svim kolegama koji su se javljali neposredno nakon saznanja o poplavama, kao i onima koji su dolazili da izvještavaju. Kažu da im je svaki vid podrške i saradnje bio iznimno važan, te da su rado ustupali svoje materijale drugim medijima iz BiH i regiona.
“Stavili smo se na raspolaganje kolegama iz drugih medija, prosljeđivali informacije i kontakte kolegama iz BiH i susjednih država, izvještavali smo za N1, Federalni radio, Danas iz Crne Gore, a svakodnevno smo razmjenivali informacije s kolegama iz RTV Jablanica, koje smo tokom boravka u Jablanici posjetili i pružili im podršku”, kaže Muhibić.
Odličnu saradnju sa drugim medijima imala je i ekipa portala Jablanice live, koja je ustupila neke svoje snimke redakciji TRT Balkana, a Lidana Tahitović kaže da je ta saradnja bila bolja nego u nekim “normalnim okolnostima”.
“Ova vandredna okolnost je pokazala i novinarsku solidarnost, svi su bili spremi ustupiti svoje informacije”, kaže Tahirović.
foto: Tahirović Lidana sa pripadnikom Hrvatske gorske službe spašavanja i psom tragačem Zarom
Materijale sa portala Fojnica.net su, kako kaže Mešak, preuzimali mediji poput Al Jazeere, Reutersa, Tanjuga i K1 televizije, dok je Kevrić svoje snimke ustupio brojnim kolegama među kojima su i oni sa Al Jazeere.
Osim televizijskih ekipa koje su, kako smatra Kevrić, odradili dobar posao i izvještavali u skladu sa novinarskim principima, u Donju Jablanicu su dolazili i ekipe pojedinih portala, kao i pojedinci, TikTokeri i YouTuberi čije izvještavanje je bilo problematično i prepuno senzacionalizma. Govori kako je nerijetko viđao takve snimke na društvenim mrežama i YouTubeu, a kaže i da je na terenu bilo onih kojih su krijući se snimali.
“Jednom prilikom smo moj kolega i ja, u Donjoj Jablanici otjerali dečka koji je krišom htio snimiti izvlačenje jednog od tijela. To je definitivno kršenje svih mogućih pravila, s obzirom da je bila na terenu i krim policija to se nikako nije smjelo raditi. Niko ga nije ni vidio, on je snimao malom kamerom i pretvarao se da hoda tu samo”, dodao je Kevrić.
Katastrofe izazvane poplavama ostavile su veliki trag na sve stanovnike i infrastrukturu poplavljenih područja. Naši sagovornici kažu da ni lokalni novinari i medijski radnici nisu izuzetak, te da je najmanje što mogu uraditi za svoje sugrađane nastaviti pratiti cjelokupnu situaciju i tačno i pravovremeno ih izvijestiti o tome.
Edi Kevrić priprema i dokumentarac koji želi prikazati u kinima širom BiH i preusmjeriti sva prikupljena sredstva osobama iz poplavljenih područja. Kevrić govori da mještani još uvijek nemaju zvanične informacije da li je sigurno da se vrate u svoje domove te da mediji trebaju i o tome izvještavati i praviti pritisak na nadležne.
foto: Edi Kevrić