DruštvoHercegovinaKulturaMagazinVijesti

Blagaj: Obilježena 31. godišnjica jedne od najvažnijih bitaka 48. brdske brigade

U okviru višemjesečne manifestacije „Putevima pobjede“ u organizaciji udruženja proisteklih iz odbrambeno oslobodilačkog rata s mostarskog područja Jugoistok u subotu večer u Blagaju je organizirano nekoliko programskih sadržaja kojim je obilježen Dan sjećanja na šehide 48. brdske brigade.

Polaganjem cvijeća i učenjem fatihe dužno poštovanje šehidima i poginulim borcima 48. brdske brigade kod spomen obilježja u Blagaju odao je veliki broj građana, demobilisanih boraca  Armije Republike BiH (ARBiH), njihovih porodica i predstavnika javnog i političkog života u Hercegovini.

Direktan povod da bivši pripadnici ove brigade 13. juli obilježavaju kao Dan sjećanja na sve šehide i poginule borce bila je jedna od sudbonosnih bitaka na ovom prostoru.

U višednevnim borbama, sredinom jula 1993. godine, poginulo je oko 40 vojnika ARBiH, od čega je njih 13 bilo iz 48. brdske brigade.

Kratkim časom historije na ulogu, značaj i ratni put brigade  podsjetio je jedan od njenih komandanta Esad Eminović Fola. Brigada je zvanično formirana 23.6.1993.g. a njeni začeci počeli su još u septembru 1991.g. s dolaskom rezervista JNA na prostore Mostara i Hercegovine. Uslijed specifičnih političkih okolnosti, karakterističnim za Mostar na početku  rata,  imali su turbulentne izazove formacijskog strukturiranja koje će konačno i formalizirati  9. maja kada su HVO i HV izvršili napad na komandu IV korpusa i jedinice AR BiH i MUP-a R BiH.

Borci s područja Vranjevića, Blagaja, Gnojnica i Dračevica tada su i zvanično ušli u sastav 41. mostarske brigade A R BiH.  Eminović je podsjetio da se zona odgovornosti 48. brdske brigade protezala od Kočine na sjeveru, rijekom Neretva, do Vranjevića na jugu.

„Linija odbrane prema srpsko-crnogorskom agresoru protezala se od Guberače, Drvenika, Ravnica, Stjepan grada, Ošjaka, Vranjevića, a prema drugom agresoru od Vranjevića, Malog Polja, Gorice, Kosora, Hepokovih vinograda, Jelačića podruma, Carskih vinograda, do Energopetrola. Linija odbrane prema oba agresora bila je duga 54 km. 48. Brdska brigada ima najviše zasluge za opstojnost i nepokorenost  najjužnijeg dijela Mostara. Njena zona odgovornosti bila je najdelikatnija. Udaljenost između jednog agresora i drugog bila je od 100 do 700 m do naših linija“, pored ostalog istakao je Eminović. Ovako označeno geografsko područje je i zvanično bilo najjužnija tačka slobodne teritorije R BiH tokom cijelog rata. Brigada je brojala 1 424 borca. Njih 76 je tokom rata poginulo.

Eminović je naglasio da su pripadnici ove brigade revnosno odgovorili na sve borbene zadatke i sačuvali  kompletnu teritorija bivše opštine Jugoistok.

„Brutalna opsada, stalno granatiranje i totalna blokada humanitarne pomoći, glad, izbjeglice, sve su to problemi koje su uspješno rješavali borci 48. brdske brigade i stanovnici pomenutih područja. Osim organizacije odbrane teritorije moralo se pobrinuti i za zbrinjavanje velikog broja prognanih lica sa teritorije Dubravske visoravni, Čapljine i Stoca, koji su počeli pristizati u kolonama, naročito poslije 30.06.1993.g. nakon oslobođenja kasarne Sjeverni Logor i Bijelog Polja“ ilustrirajući kontekst u kojem je djelovala brigada istakao je Eminović.

Govoreći o borbenim operacijama 13.6. 1993.g. kazao je da je komanda korpusa imala obavještajne podatke da se Hrvatska Vojska sprema za napad i da je došla iz Metkovića i Čapljine zbog napada na Blagaj. „Jedinicama HV-a komandovao je lično general Janko Bobetko, komandant HV za južno ratište, jug Dalmacije i zaleđe Dubrovnika. Po saznanju da je agresor došao zbog napada na Blagaj, komanda IV koprusa je hitno naredila da se aktivira razrađena akcija koja je bila planirana za 13.06.1993, kako bi spremno dočekali njihov napad“, prisjetio se ratni komandant 48. brdske brigade Esad Eminović Fola.  On se kratko referirao i na statističke podatke i sam tok i pravce borbene akcije.

Vrhunac borbe, dodao je,  bio je 15.7. kad je Gardijska Brigada iz Osijeka i Vinkovaca preko Avijatičarskog mosta i nadvožnjaka željezničke pruge prešla u Energopetrol, i uz jaku artiljerijsku pripremu započela žestok napad u 3 sata ujutro, kada su pješadijski krenuli preko nasada maslina i Energopetrolovih rezervoara prema naselju Kočine i kada su došli do prvih kuća, s namjerom da odsjeku Blagaj od Mostara. „Borci 48. Brdske Brigade uz sadejstvo sa bataljonom „Šargan“, kojeg posebno moram da pohvalim, odbili su napad“, pominjući i sve ostale jedinica koje su učestvovale u toj bici rekao je Eminović.

Nakon što su u rovovskoj borbi odbili napad neprijatelja, u analizama bitke jasno je evidentirano učešće regularne vojske Republike Hrvatske „Poginuli Hrvatski vojnici imali su iskaznice Hrvatske vojske (HV) iz Osijeka i Vinkovaca. Sve dokumente i iskaznice, poslali smo istu večer u Sarajevo, u komandu ARBiH da ih oni pošalju na pregovore kao dokaz o umiješanosti Hrvatske Vojske za napad na BiH i Mostar, ali na tim pregovorima, o toj agresiji nije rečena ni riječ. Tijela poginulih Hrvatskih Vojnika predali smo HVO-u, jer je to bio njihov uslov da bi dozvolili ulaz prvog konvoja hrane i humanitarne pomoći u Mostar, nakon tri mjeseca opsade, u augustu 1993. To je onaj isti konvoj koji su žene Mostara blokirale da ne izađe iz grada, jer čim konvoj ode, grad će opet biti granatiran“, kazao je komandant Eminović.

Na kraju svog kratkog govora još je podsjetio da su pripadnici 48. brdske brigade osim u svojoj zoni odgovornosti učestvovali su u odbrani Mostara na Šemovcu, Bulevaru, Šantićevoj ulici, u oslobađanju Sjevernog Logora i Bijelog Polja kao i u drugim značajnim bitkama u kojima su učestvovale jedince IV Korpusa ARBiH. Centralni program obilježavanja odbrane južnih slobodnih teritorija Mostara najavljen je za ponedjeljak večer na malonogometnom igralištu u Kočinama.

(Mostarski.ba)

Slični članci

Back to top button