Dan civilnih žrtava Mostara: Već 31 godinu čeka se na procesuiranje odgovornih, umiru i zločinci i svjedoci
Članovi porodica, prijatelji, te predstavnici političkog i vjerskog života Grada Mostara obilježili su 31. godišnjicu strašnog zločina nad civilima bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, koji su počinili pripadnici bivše Jugoslovenske narodne armije (JNA) potpomognuti zločincima iz Mostara.
Mučki je ubijeno 114 civila, čija su tijela potom bačena u masovnu grobnicu, prvu otkrivenu u Bosni i Hercegovini tokom agresije.
Predsjednik Udruženja porodica ubijenih žrtava na Uborku i Sutini, Adnin Hasić, poručio je kako su na ovim mjestima prije 31 godinu ubijeni Mostarci, nedužni civili, Hrvati i Bošnjaci.
– Već 31 godinu čekamo da Tužilaštvo i Sud Bosne i Hercegovine procesuiraju odgovorne za ovaj zločin. Pouzdano znamo da je dvanaest osumnjičenih umrlo, umiru i svjedoci te stoga koristim ovu priliku da još jednom pozovem institucije da pred lice pravde izvedu odgovorne za zločin na Uborku i Sutini. Prvi zločini u Mostaru dogodili su se upravo na Uborku i Sutini. U Sutini je otkrivena i ekshumirana prva masovna grobnica u Bosni i Hercegovini – naveo je Hasić.
Strategijom za rad na predmetima ratnih zločina planirano je da se predmet zločina na Uborku i Sutini završi. Svi predmeti obuhvaćeni strategijom moraju biti započeti ili završeni do kraja tekuće godine.
– Vremena je malo preostalo za izvođenje zločinaca pred lice pravde. Nadam se da će Tužilaštvo poduzeti sve neophodne mjere i uspjeti dovesti do kraja procesuiranje odgovornih – rekao je.
U Udruženju porodica ne skrivaju zadovoljstvo zbog odluke lokalne vlasti u Mostaru da 13. juni bude Dan civilnih žrtava rata Grada Mostara.
– Ovo je dan sjećanja na građane Mostara koji su kao civili ubijeni u Mostaru tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu. Civilne žrtve kojih je preko 860 zaslužuju jedinstveno spomen obilježje u Mostaru i to je projekat na kojem zajedno sa gradskom administracijom i drugim institucijama trebamo iznaći adekvatnu lokaciju, i sve što je neophodno kako bi osigurali trajno i dostojanstvo sjećanje na nevine žrtve – zaključio je Hasić.
Autor: AA
Sanela Kuko danas se prisjetila svoga oca i djeda koji su ubijeni na Uborku 1992. godine, ali i brata koji je preživio.
– Ja sam imala 13 godina i bila sam u Zaliku s mojom porodicom odakle su odvedeni muškarci. Jedan dio njih strijeljan je na Uborku, a drugi na Sutini. Najteže mi pada kada se sjetim da su htjeli odvesti mog brata koji je imao 12 godina. Iako sam izgubila oca i djeda, barem mi je brat ostao živ – prisjetila se ona.
Na obilježavanje je došla i Ramiza Gurdić, Srebreničanka koja je izgubila dva sina i muža. Istaknula je kako obilazi sva stratišta, jer majke moraju progovoriti.
– Govor je istina, a šutnja je laž. Mi majke govorimo i mi se ne bojimo. Neću nikada dok sam živa sjediti, uvijek ću obilaziti sva stratišta. Nije bitno gdje ni ko je poginuo, za mene su svi isti, isto se osjećam kao i sa svojom djecom. Podignimo glavu, nismo mi krivi. Krivi su oni koji su nas ubili. Ubili su nam bol, srce i dušu – rekla je Gurdić.