Najstariji sačuvani instrument u Bosni i Hercegovini je astrolab rub-tahta i napravljen je u konjičkom selu Parsovići.
Spada u deset primjeraka rub-tahti koje su sačuvane u Bosni i Hercegovini. Napravio ju je Emin, sin Omera 1794/1795. godine, a u vlasništvu Mustafe ef. Sarajlića.
Materijal od kojeg je napravljena je drvo, a naučnici smatraju da je nastala u nekoj domaćoj radionici.
Sada je bogatstvo Zavičajnog muzeja u Konjicu.
Kustos tog muzeja Muhamed Krnjić za portal BosnaInfo je kazao da rub-tahta predstavlja jedan od najznačajnijih eksponata Zavičajnog muzeja Grada Konjica i da se čuva u zaštićenoj staklenoj vitrini kako ne bi moglo doći do bilo kakvog oštećenja. “Rub-tahta iz Konjica rađena je u domaćoj radionici i po našim informacijama u Bosni i Hercegovini ih ima svega negdje oko desetak, jedan dio u privatnim kolekcijama, a drugi se nalazi u muzejima”, rekao je Krnjić.
Naglasio je da ovaj veoma bitan historijski predmet, koji je u prošlosti korišten u svakodnevnom životu naših predaka, predstavlja istinsku atrakciju za posjetioce Zavičajnog muzeja u Konjicu svih generacija.
Rub-tahta je ravna ploča u obliku četvrtine kruga. Ima svoju torbicu za nošenje na ramenu, a uputstvo za upotrebu je ispisano na samom instrumentu.
Za računanje vremena molitvi kroz historiju koristili su se razni astrološki instrumenti koji porijeklo uglavnom vuku s istoka: astrolabi, sunčani i mehanički satovi.
Te instrumente su izrađivali astronomi različitih vjeroispovjesti.
Osobe koje se bave mjerenjem i računanjem vremena se zovu muvekiti. Oni su morali poznavati osnove astronomije i matematike.
BOSNAINFO.BA