DruštvoKonjicVijestiZanimljivosti

RAZGOVOR S POVODOM: Profesorica Ozana Alagić – Mišljenje građana o turističkom potencijalu Konjica

Foto: Ozana Alagić, profesorica JU Srednja škola Konjic

Istraživačko učenje učenicima omogućava potpunije razumijevanje nastavne materije te doprinosi razvoju vještina neophodnih za prosperitetan život u savremenom dobu. 

Kako je ugostiteljsko-turistička škola po nastavnom planu i programu usmjerena na ovakav vid učenja, grupa učenika je u okviru predmeta Osnovi turizma realizirala istraživanje na temu “Šta građani Konjica misle o turističkom potencijalu grada Konjica?”. 

Služeći se postupkom anketiranja, učenici su s profesoricom Ozanom Alagić pripremili deset odgovarajućih pitanja, anketirali građane Konjica, analizirali prikupljene podatke i objedinili ih u konačne rezultate. 

Tim povodom za naše čitatelje razgovaramo sa profesoricom Ozanom Alagić, koja je magistrica geografije. Stalno je uposlena u JU ,,Srednja škola’’ Konjic na predmetu Turistička geografija. Osim toga, angažovana je i na Univerzitetu “Džemal Bijedić” u Mostaru (Studij turizma), gdje studentima drži vježbe iz predmeta Hotelski menadžment i Planiranje i organizacija događaja.

Koliko učenika i koji razredi su učestvovali u realizaciji ove ankete i u kojem je vremenskom periodu provedena?

Anketiranje je provedeno u mjesecu aprilu, a učestvovali su učenici Turističke tehničke i Turističke stručne škole (ukupno 55 učenika).

Koliko ste građana Konjica intervjuisali u ovoj anketi i koje podatke ste prikupili od ispitanika – starost, spol, obrazovanje i zanimanje?

Učenici su anketirali 112 građana Konjica (punoljetni građani), približno podjednak broj muškaraca i žena. U anketnim pitanjima nije traženo zanimanje i obrazovanje, jer je cilj bio da se dobije objektivnija percepcija građana o turističkom potencijalu opštine.

Šta su pokazali rezultati ankete, odnosno koji su to glavni turistički resursi grada Konjica i šta je to što je bitno turistima kada prvi put posjećuju Konjic?

Kao što se i pretpostavljalo, građani Konjica su na prvo mjesto stavili posjetu Konjičkoj ćupriji, zatim odlazak na rafting na rijeci Neretvi, posjetu ARK D-0. Od ostalih turističkih destinacija koje nisu ponuđene u anketi, anketirani građani su predložili da turisti posjete muzeje drvorezbarstva i splavarenje na Jablaničkom jezeru.

Koliko ispitanika smatra da turistički potencijal grada nije adekvatno iskorišten i koje to destinacije nisu posjećene?

Većina ispitanika smatra da turistički potencijal opštine nije dovoljno iskorišten. Naročito se potencira na razvoju planinskog turizma, u koji bi trebalo uložiti dodatna sredstva u infrastrukturu.

Koje su najčešće pohvale, a koje sugestije ili prijedlozi koje su ispitanici imali u vezi unaprijeđenja turizma u Konjicu?

Bez obzira što nije bilo konkretno pitanje u anketi, većina anketiranih je pohvalila čistoću grada i uređene šetnice uz rijeku Neretvu. Istakli su i da je najprioritetnije rješavati problem autobuske stanice, parkinga i smještajnih kapaciteta.

Da li su ispitanici imali priliku da posjete sve bitne turističke atrakcije grada i okoline?

Odgovor nas je malo iznenadio. Značajan procenat anketiranih građana nije posjetio neke od navedenih lokacija. Npr. muzeji, ARK D-0. Razloga ima različitih, ali ono što je zajedničko za sve jeste nedovoljno dobra organizacija i koordinacija.

Koliko su važna ovakva istraživanja u nastavnom procesu i da li je potrebno uvesti terensku nastavu u školama? Šta je neophodno uraditi da bi to bilo izvodljivo u praksi?

Obzirom da se učenici koji su proveli anketu edukuju da budu uposleni u turizmu (turistički vodiči, recepcioneri, zaposlenici u turističkim agencijama), smatram da je ovo veoma koristan vid učenja, a sve u cilju da budu što kvalitetniji i profesionalniji na budućem radnom mjestu.

Terenska nastava će upotpuniti saznanja koja su učenici dobili iz ankete o turističkim potencijalima opštine. Bilo bi poželjno da terenska nastava u Turističkoj školi bude obavezna, kako bi se učenici kroz srednjoškolsko obrazovanje upoznali sa turističkim potencijalima opštine Konjic, te kasnije to promovirali na svojim radnim mjestima.

Veoma bitno je naglasiti da u dosadašnjoj praksi terenske nastave, finansijske troškove su snosili učenici, što predstavlja ograničenje u samom nastavnom procesu. Nadamo se da će ovaj problem prepoznati i oni koji bi u budućnosti mogli imati veću korist od kvalitetnijih turističkih radnika grada Konjica.

Da li planirate da o rezultatima istraživanja upoznate resorne službe Grada Konjica kojima bi ovo moglo biti smjernica za unaprijeđenje turizma u Konjicu?  

Anketa je primarno provedena zbog nastavnog procesa, a ukoliko bilo ko iz resornih službi iskaže interesovanje za detaljnijim rezultatima, naravno da me može kontaktirati.

RAZGOVARALA: Sanela Muhibić / novikonjic.ba

Slični članci

Back to top button