HEROJ KARKELJA Jedan dan šampion u dizanju tegova, drugi dan u gorskom spašavanju
Autor: Brian Oliver
Adis Karkelja imao je vikend koji nikada neće zaboraviti.
U subotu (27. maja) je po deseti put postao državni prvak u dizanju tegova, a u nedelju (28. maja) pozvan je da pomogne u spašavanju žene koja visi za život nakon što je pala niz planinu.
Poput njegovih dizanja na bosanskohercegovačkim nacionalnim prvenstvima, spasilački napor – koji je uključivao desetine ljudi na podmuklom terenu – bio je uspješan. Više od 20 pokušaja spašavanja helikopterom je propalo jer je 61-godišnja planinarka Vlatka Hrgović bila zarobljena na strmoj stijeni. Nakon 12-časovne akcije spašavanja “pješke” na Velež, u kojoj su se penjali specijalisti kako bi Hrgovića spustili na sigurno, primljena je u bolnicu u obližnjem Mostaru sa teškim ozljedama koje nisu opasne po život.
“Bio je to samo jedan pogrešan korak. Okliznuo sam se i nije bilo povratka”, rekla je Hrgović bosanskom novinaru.
Iskusni planinar iz Hrvatske, koji je slomio četiri rebra i ostao da visi o sajli na pola planine, oko 200 metara gore, rekao je: „Pronašao sam mali utor u litici na koji sam se mogao osloniti.
“Da sam ostao visiti svo vrijeme koje im je trebalo da me spasu, više ne bih bio živ. “Nisam siguran da ću ikada više planinariti.”
Karkelja i njegov otac Almir dobili su poziv u nedjelju u 19 sati i nakon 120 kilometara vožnje od kuće u Konjicu, morali su dva sata hodati po “veoma divljem terenu gdje se krećete vrlo sporo”, rekao je za insidethegames .
Oni su bili dio transportnog tima koji je pomogao Hrgoviću da stigne na sigurno, a kući su se vratili tek u 7 ujutro u ponedjeljak (29. maja).
Karkelja (28), koji je internacionalno dizao, pozvan je 20 puta u akciju otkako su on i Almir – njegov trener – prije tri godine pristupili Gorskoj službi spašavanja Bosne i Hercegovine. „Moja najteža misija bila je nakon potresa u Turskoj u februaru“, rekao je Karkelja, profesor mašinstva u srednjoj školi.
Bio je dio tima za potragu i spašavanje u Adiyamanu, gdje je poginulo 6.000 ljudi, a srušilo se 1.200 zgrada. “Bio sam tamo sedam dana, tražeći ljude u smrskanim zgradama. “Nikoga živog nismo našli, samo 15 mrtvih.” Kao i svi članovi spasilačkog tima, Karkelja je volonter. “Kad sam bio mlad nisam se bavio penjanjem, bavio sam se dizanjem tegova. “Moj otac je moj trener i sada smo oboje u spasilačkom timu jer želimo pomoći ljudima kada su u opasnosti.”
Njegov sportski vrhunac dogodio se u juniorskim danima, kada je Karkelja – koji je posljednji put bio na međunarodnom takmičenju 2018. – bio treći na Alpe Adria turniru u Sloveniji, završivši ispred osvajača medalje na Evropskom juniorskom prvenstvu.
Karkeljin najbolji rezultat u karijeri bio je 125-148 u staroj kategoriji do 90 kilograma, daleko više nego što mu je bilo potrebno za svoju desetu titulu u subotu (80-100-180). Najbolji broj bio je Mak Numić sa 109 kg, gdje je postigao 130-160-290.
„Mi u Savezu dizanja tegova Bosne i Hercegovine smo zahvalni našem divnom humanitarnom takmičaru i njegovom treneru, Adisu i Almiru, koji su savršen primjer budućim generacijama dizača i sportista“, rekao je Nedim Mašić, generalni sekretar NSRS.
“Svaka akcija kada nekome spasiš život je posebna”, rekao je Karkelja.
“To je u tvojoj glavi do kraja života.”