Rezime 28. kola Prve lige FBiH: Minimalna pobjeda Veleža, poraz Olimpika u Živinicama, Rođeni se vraćaju u elitu bh. fudbala

Odigrano 28. kolo je riješilo dilemu koja će ekipa naredne sezoni igrai u BH Telecom Premijer ligi Bosne i Hercegovine, to je mostarski Velež koji je skoro cijelu sezonu bio vodeća ekipa u Prvoj ligi FBiH. Dva kola prije kraja prvenstva Velež ima 4 boda više od Olimpika, te je utrka za prvaka, vjerovatno riješena.

Lider Velež je u domaćem susretu pred više od 3. 000 gledalac golom Zvonića na asisteniciju Vehabovića u 37. minuti savladao ekipu Viteza, 1:0.
Uporni pratilac Mostaraca je u Živnicima " naletio " na minu, već u 3. minuti najstroža kazna za Slaven, uz isključenje Sadikovića, ali je Mirnes Salihović bio neprecizan. Prvi dio je završen bez golova, u drugom Mirnes Salihović je u 50. minuti foveo domaće u rezultatsku prednost, 1:0, da bi isti igrač sedam minuta kasnije povečao prednost domačih na 2:0, što je i konačni rezultat.

Derbi kola je odigran u Gradačcu između domaće Zvijezde i tešanjskog TOŠK - a, ova utakmica je bila važna za oba rivala u borbi za treću poziciju na prvoligaškoj tabeli. Domaći su već u u 8. minuti golom Marinka Rastoke stekli prednost, 1:0, da bi minutu prije kraja susreta Mehić poravnao na 1:1.

U Visokom davno otpisana Bosna je ugostila hit prolječa ekipu Bratstva iz Gračanice
koje je na početku proljetne sezone u zoni ispadanja, da bi došli u situaciju da se bore za treču poziciju na prvoligaškoj tabeli. Puleni fudbalske legende, Nikole Nikića su savladali Visočake rezultatom 1:4, tri gola je postigao Kosta Bajić i Jaganjac, a za domaće je pogodio Čosić.

Fudbaleri konjičkog Igmana su imali teško i daleko gostovanje u Orašju u grčevitoj borbi za opstanak. Oraški labudovi već na početku utakmice imali su veliku priliku da steknu rezultatsku prednost iz kaznenog udarca, ali golman Igmana, Aldin Ćeman
to nije dozvolio. U nastavku utakmice puleni šefa struke Igmana, Emira Tufeka su odigrali veoma dobro imali 4 - 5 prilika, dok je mladi veznjak Maid Graho dobro " uzdrmao " stativu, a kako smo saznali neopravdano nije priznat gol koji je postigao mladi Ivan Sulić, te je ostalo početnih 0:0.

Salko Jazvin je sa dva postignuta gola donio zlata vrijednu pobjedu na čapljinskim Bjelavama istoimenoj ekipi protiv Novog Travnika, 2:0. I bihaćkom Jedinstvu Pod borićima tri izuzetno važna boda je donio u 37. minuti Azu protiv ekipe Metalleghe BSI, 1:0 .

Domaću pobjedu je ostvarila i ekipa kakanjskog Rudara u duelu sa ekipom Goražda, 2:0.

Rezultati:

Živinice : Slaven - Olimpik 2:0 ( M. Salihović 50' 57' ) .
Orašje : Orašje - Igman 0:0 .
Mostar : Velež - Vitez 1:0 ( Zvonić 35' ) .
Bihać : Jedinstvo - Metalleghe BSI 1:0 ( Azu 37' ) .
Čapljina : Čapljina - Novi Travnik 2:0 ( Jazvin 57' 82' ) .
Visoko : Bosna - Bratstvo 1:4 ( Čosić 53' / Bajić 35' 68' 71' iz 11m. Jaganjac 45' ) .
Tešanj : TOŠK - Zvijezda 1:1 ( Rastoka 8' / Mehić 89' ) .
Kakanj: Rudar - Goražde 2:0 ( Kapetan 25' AG, Kovač 33' ) .

U ovom kolu postignuto je 15 golova, sudije su pokazale rekordna 43 žuta kartona i 5 crvenih, utakmicama je prisustvovalo ukupno 5. 100 gledalaca, najviše u Mostaru 3. 000 .

17 - Mirnes Salihović ( Slaven ),
14 - Brandao De Souza ( Velež ), Adnan Osmanović ( Olimpik ), Dženan Haračić ( Metaleghe BSI ),
12 - Dario Blagojević ( Goražde ),
9 - Ognjen Jačimović ( Zvijezda ), Marko Prgić ( Orašje ), Armin Kapetan ( Goražde ),
8 - Fahrudin Kovač ( Rudar ), Haris Ovčina ( Velež ),
7 - Salko Jazvin ( Čapljina ), Dino Dizdarević ( TOŠK ), Bajro Spahić ( Rudar ), Samir Čakar ( Vitez ), Seid Behram ( Velež ), Marinko Rastoka ( TOŠK ),
6 - Senad Kašić ( Igman ), Šerif Hasić ( TOŠK ), Mirza Kovač ( Rudar ), Stefan Stojanov ( Bratstvo ), Dalibor Pandža, Pehar Mile ( Olimpik ), Mustafa Mušija ( Rudar ), Ahmed Hasinović ( Čapljina ), Amar Mehić ( Zvijezda ) ....

Parovi 29. kola subota, 26. maj u 17:30:

TOŠK - Gradačac: Zvijezda - Slaven , Jajce: Metalleghe BSI - TOŠK , Goražde: Goražde - Orašje, Sarajevo: Olimpik - Rudar ,Konjic : Igman - Vitez ,Visoko : Bosna - Velež , Gračanica : Bratstvo - Čapljina , Novi Travnik : Novi Travnik - Jedinstvo .

Rezime Orašje - Igman 0:0

Orašje, stadion " GOAL ", gledalaca: 100, sudija: Edin Mujkić ( Doboj Istok ) - 7.
Žuti kartoni: Lugavić, Osmanković, N. Živković ( Orašje ), Rodrigo, Šivšić, Graho ( Igman ).
Igrač utakmice: Aldin Ćeman ( Igman ) - 7,5.

Orašje: M. Živković 7, Osmanković 6, Lugavić 7, Brčkalić 6, Mikić 6 ( od 82. Marković - ), N. Živković 6 ( od 77. Đurčević - ), Marošević 6, Poturalić 6, Prgić 6, Fačić 6 ( od 45.Šabić 6,5 ), Matolić 7 . Trener: Samir Smajlović.
Igman: Ćeman 7,5, Hrvat 7,5, Šivšić 7, Lukomirak 7,5, Šehić 7, Graho 7,5, Žerić 7, Sulić 7,5 ( od 75. Smajić - ), Rodrigo 7,5, Hrvanović 7 ( od 54. Kašić 7 ), Košpo 7,5 ( od 79. Halilović - ). Trener: Emir Tufek .