FUDBAL: Odigrane prve polufinalne utakmice Lige prvaka i Evropske lige

Ajax i Barcelona na pragu finala

U okviru prvog polufinalnog susreta Lige prvaka Tottenham je na svom novom stadionu ugostio ekipu Ajaxa. Mladi fudbaleri Ajaxa su došli do minimalne pobjede od 0:1 u Londonu i jako važnog pogotka u gostima.

Jedini gol na utakmici je došao već iz prve prave šanse na utakmici. Nakon fenomenalne akcije Holanđana siguran realizator iste bio je Donny van de Beek u petnaestoj minuti utakmice, kada je matirao Hugo Llorisa. Desetak minuta kasnije ponovo je isti fudbaler imao priliku da matira Francuza, ali je ovaj put pobjednik tog duela bio golman Tottenhama. Samo minutu kasnije prva prava prilika za domaćina, ali Fernando Llorente nije bio precizan. U nadoknadi prvog poluvremena odličnu priliku je imao i Toby Alderweireld, ali je lopta otišla tik iznad prečke. Ajax je tako na poluvrijeme otišao sa minimalnom prednošću.

U nastavku susreta Ajax je stvorio još dvije fenomenalne prilike. Prva je bila na samom početku drugog poluvremena, kada je Nicolas Tagliafico šutirao sa velike udaljenosti, ali pored gola. Druga prilika za goste iz Amsterdama bila je u 78. minuti utakmice, ali je David Neres pogodio samo stativu. Do kraja utakmice nije bilo više pravih prilika, pa su tako mladići iz Ajaxa došli do velike pobjede u Londonu. Revanš utakmica je 8. maja u Amsterdamu.

U okviru drugog polufinalnog susreta u Ligi prvaka Barcelona je na Camp Nou dočekala ekipu Liverpoola. Konačan rezultat utakmice glaso je 3:0. Katalonci su tako došli do sjajne prednosti uoči uzvrata za sedam dana na Anfieldu.

Prva prava prilika desila se u četrnaestoj minuti utakmice, kada je Lionel Messi odlično šutirao, ali je njegov udarac bio izblokiran. Desetak minuta kasnije Barca dolazi do prvog gola. Strijelac istog bio je Luis Suarez, koji se odlično ubacio na loptu Jordija Albe. U 35. minuti utakmice desila se najbolja prilika u prvom poluvremenu za Liverpool, ali je udarac Sadio manea otišao visoko preko gola. Tako su Katalonci na pauzu otišli sa minimalnom prednošću.

U drugom poluvremenu bolje je startao Liverpool. Sjajne divje prilike imao je James Milner, ali je Marc Andre ter Stegen oba puta bio siguran. Pored Milnera odličnu šansu imao je Mohamed Salah, ali je i njog udarac bio odbranjen. U drugoj polovici drugog poluvremena Barcelona se probudila i počela igrati mnogo bolje. Tada oni dolaze do dva pogotka, a strijelac oba gola bio je Lionel Messi, koji je zasluženo ponio titulu igrača utakmice. Revanš je 7.maja u Liverpoolu.

Arsenal je u prvom meču polufinala Evropske lige savladao na svom terenu Valenciju sa 3:1. Šišmiši su sjajno otvorili meč. Utakmicu kolosalnom šansom otvara Ezequiel Garay, no ne uspjeva zatresti mrežu Petra Cecha. Ipak, što nije uspio on jeste Mouctar Diakhaby u 11. minutu na asistenciju Rodrigu. Odmah nakon toga još jedna sjajna šansa za goste, nakon kardinalne greške Ainsley Maitland- Nilesa, no ni to Valencija nije rješila u svoju korist, što kao da je razbudilo domaće.

Sve nakon toga pripalo je Arsenalu, koji je preuzeo konce igre u svoje noge i na kraju stigao do sasvim zaslužene pobjede. Igrala se 18. minuta kada su sjajnu akciju izveli Pierre Emerick Aubameyang i Alexandre Lacazette. Francuz je prvo poslao loptu za Gabonca, ovaj se poigrao sa odbranom gostiju, a onda kao na tacni servirao loptu za francuskog napadača koji pogađa za 1:1 u 18. minutu. Samo osam minuta kasnije potpuni preokret. Granit Xhaka je sa lijeve strane poslao centaršut, a Lacazette se ponovo snašao u kaznenom prostoru, i nekako prebacio loptu preko gol linije za 2:1.

U drugom poluvremenu bila je to znatno mirnija utakmica. Kolosalnu šansu je promašio Alexandre Lacazette da završi posao, ali je Neto sjajno intervenisao, dok je na drugoj strani Valencija uglavnom bila opasna poslije prekida, koje je Arsenal loše branio, ali nisu stigli do drugog gola. U sudijskoj nadoknadi vremena Arsenal stiže i do trećeg gola. Neto je odbranio prvi nalet Topnika, ali je onda Sead Kolašinac sjajno centrirao, a Pierre Emerick Aubameyang sa druge stative pogodio za 3:1. Revanš meč igra se 9. maja na Mestalli.

U okviru polufinalne utakmice Evropa lige Eintracht Frankfurt je na svom stadionu dočekao ekipu Chelseaja. Konačan rezultat utakmice glasio je 1:1. Plavci iz Londona su tako došli do važnog pogotka u gostima. Prvu pravu priliku na utakmici Luka Jović je pretvorio u pogodak. Igrao se 23. minut susreta, kada je sa desetak metara odličnim udarcem glavom poslao loptu u desni donji ugao. Samo četiri minute kasnije pokušao je Pedro, ali je udarac otišao pored gola. Pred sami kraj dvije odlične prilike za ekipu Chelseaja, od kojih je jedna pretvorena u gol. Ruben Loftus Cheek je promašio svoju priliku, ali je Pedro odličnu loptu već pomenutog veznjaka Plavaca iskoristio i pogodio mrežu domaćina.

U drugom poluvremenu najbolje dvije prilike imao je štoper Plavaca, David Luiz, koji je prvo iz slobodnog udarca pogodio prečku, a u 77. minuti utakmice njegov odličan pokušaj je odbranio Kevin Trapp. U samom finišu susreta svoju priliku je propustio Goncalo Paciencia, kada je iskosa imao priliku da pogodi mrežu, ali je Luiz odlično blokirao taj pokušaj. Revanš utakmica je 9.maja u Londonu.