Rezime, 19. kolo Prve lige FBiH: Buran derbi prvenstva na Otoci, Rođeni ispustili prednost od 0:2

Proteklo 19. kolo je donijelo derbi prvenstva između dvije prvoplasirane ekipe domaćeg Olimpika i lidera i jesenjeg prvaka Veleža.

Pred preko 3.000 gledalaca. puleni trenera Ibre Rahimića su u 39' minuti imali prednost od 0:2. U drugom poluvremenu najbolji strijelac domaćih Adnan Osmanović je u u 65. minuti iz kaznenog udarca smanjio prednost Mostaraca, a u nadoknadi izgubljenog vremena Radovac je svojim golom postavio konačnih, 2:2.

U derbija začelja u Vitezu, istomena ekipa je golovima Čakara i Imamovića savladala ekipu Novog Travnika, 2:0, dok je i Slaven zabilježio vrijednu domaću pobjedu protiv Ćapljine, 3:1. Još su domaće pobjede ostvarile ekipe TOŠK - a i Goražda, protiv Jedinstva, 4:0, odnosno, Zvijezde, 3:0.

U Konjicu fudbaleri Igmana su još jednom razočarali domaće navijače, doživjeli su treći uzastopni poraz od ekipe Metalleghe BSI, od 0:1. Na ovoj utakmici, kao i na prošloj domaćoj protiv Olimpika fudbaleri Igmana nisu uputili niti jedan udarac u okvir gola ekipe iz Jajca. Nakon startne pobjede u Goraždu, 0:2, Konjičani su doživjeli domaći poraz od Olimpika, gostujuči u Gradačcu, 1:2, te su došli u zonu ispadanja.

Gostujuču i veoma vrijednu u ovom kolu je zabilježila ekipa Bratstva iz Gračanice u Orašju golom Namika Helića u 69. minuti, komšijski derbi u Kaknju između Rudara i visočke Bosne koji je završen miroljubivo, 2:2.

Rezultati,

Vitez: Vitez - Novi Travnik 2:0 ( Čakar 4' Imamović 28' ),
Orašje: Orašje - Bratstvo 0:1 ( Helić 69' ) ,
Kakanj: Rudar - Bosna 2:2 ( Kovač 50' Kobilica 85' iz 11m. / Cibra 54' Jusić 82' ),
Konjic: Igman - Metalleghe BSI 0:1 ( Jusufbašić 40' ) ,
Živinice : Slaven - Čapljina 3:1 ( Salihović 3' iz 11m. 72' Ibrahimović 76' / Novaković 77' ),
Sarajevo: Olimpik - Velež 2:2 ( Osmanović 65' 11m. Radovac 90+1' / Behram 24' Fajić 39' ) ,
Tešanj: TOŠK - Jedinstvo 4:0 ( Rastoka 30' 85' Hasić 48' Mace 63' ) ,
Goražde: Goražde - Zvijezda 3:0 ( Kapetan 5' 14' Blagojević 39' ) .

U ovom kolu postignuta su 23 gola, sudije su pokazale 40 žutih i 1 crveni karton, dosuđena su dva penala, ukupno je bilo 5. 580 gledalaca, najviše u Sarajevu, 3. 000.

9 - Ognjen Jačimović ( Zvijezda ), Dženan Haračić ( Metalleghe BSI ),
7 - Dino Dizdarević ( TOŠK ), Bajro Spahić ( Rudar ), Marko Prgić ( NK Orašje ), Fahrudin Kovač ( Rudar )...

Parovi, 20. kola, nedjelja, 30. mart u 15:30, Čapljina: Čapljina - Rudar, . U drugom poluvremenu Bihać:Jedinstvo - Slaven, Visoko: Bosna - Orašje, Gračanica: Bratstvo - Vitez, Novi Travnik: Novi Travnik - Igman, Jajce: Metalleghe BSI - Goražde, Gradačac: Zvijezda - Olimpik, Mostar: Velež - TOŠK .